Tylko jedno kąpielisko w powiecie brzeskim na sezon 2020. W Brzegu będzie można brodzić

1
fot. Kąpielisko w Lewinie Brzeskiem / materiały prasowe

Lewin Brzeski znów stanie się jednym z najczęściej wybieranych kierunków podczas upalnych dni. Tamtejsze kąpielisko miejskie jest jedynym zatwierdzonym takim miejscem w naszym regionie. W całym województwie opolskim przygotowano ich 12.


Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Opolu opublikował listę kąpielisk na sezon 2020. Z komunikatu wynika, że na Opolszczyźnie znajduje się 12 takich miejsc: kąpielisko w Lewinie Brzeskim, kąpielisko położone na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Pietrowicach, „Centralne” w Dębowej gm. Reńska Wieś, „Stodoła” w Dębowej gm. Reńska Wieś, zalew w Kluczborku, kąpielisko Jeziora Nyskiego na terenie Ośrodka Rekreacji w Skorochowie, „Przystań wodna” w Nowych Siołkowicach, „Bolko” w Opolu, Jezioro Średnie w Turawie, „Malina” w Opolu, „Balaton” w Dobrzeniu Wielkim oraz „Zielona Zatoka” w Łączniku.

W ubiegłych latach na terenie powiatu brzeskiego funkcjonowały dodatkowo tzw. miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. I, o ile takie miejsca mogą jeszcze zostać utworzone, m.in. w Głębocku i Sielskiej Wodzie, to wiadomo już, że w Brzegu przy ul. Korfantego nie będzie.

Pomimo uzdatniania wody rezonatorem, przeprowadzanych od pięciu lat prac i rewaloryzacji tego obiektu, kąpieliska w Brzegu nie będzie. Teoretycznie mogłoby powstać wspomniane miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, jednak miasto nic takiego nie przygotuje. Potwierdził to w rozmowie telefonicznej z nami dyrektor MOSiR-u, dodając, że na płytkiej wodzie można brodzić.

Wydaje się jednak, że mieszkańcy Brzegu zdążyli już się przyzwyczaić do takiego stanu i chętniej korzystają z wodnych atrakcji we wspomnianym Lewinie Brzeskim lub pobliskiej Oławie. Alternatywą może być także letnie kąpielisko w Nowych Siołkowicach (ok. 26 km, czas podróży z Brzegu ok. 25 minut).

fot. W trakcie kampanii wyborczej w 2018 r. burmistrz Jerzy Wrębiak przedstawił wizualizację trzech niecek basenowych przy ul. Korfantego i zapewnił, że do dawnego letniego kąpieliska, które przeszło rewaloryzację, będzie można wskakiwać już od sezonu letniego w 2019 r.