W gminach Lubsza i Lewin Brzeski przeprowadzą akcję odkomarzania

0
fot. dr-insekt.pl

Niekorzystna sytuacja hydrologiczna na Odrze, Nysie Kłodzkiej oraz Ścinawie Niemodlińskiej spowodowała zalanie wielu hektarów polderów i pól uprawnych. To z kolei przyczyniło się do utworzenia „inkubatora” dla nieznośnych owadów. Akcje odkomarzania zapowiedziały gminy Lubsza i Lewin Brzeski.


Lubsza zamierza przeprowadzić odkomarzanie metodą lotniczą, z kolei Lewin Brzeski zrobi to poprzez zamgławienie przestrzenne na obszarze aż 200 hektarów.

– Na terenie Gminy Lubsza w dniach od 13 lipca do 19 lipca br., w godzinach popołudniowo-wieczornych zostanie przeprowadzony oprysk przeciw komarom metodą lotniczą. Zabieg zostanie wykonany przy użyciu preparatów, które posiadają aktualny termin ważności oraz odpowiednie wymagane zezwolenia i atesty uzgodnione z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. Są bezpieczne dla środowiska i innych organizmów żywych – informuje Bogusław Gąsiorowski, wójt Lubszy.

– W dniach 9-16 lipca br., w godzinach wczesnoporannych na terenie gminy Lewin Brzeski rozpocznie się akcja zwalczania komarów przy użyciu preparatu biobójczego KOMAROPREN PBO. Zabieg odkomarzania wykonany zostanie metodą zamgławiania przestrzennego na obszarze 200 ha terenów publicznych należących do Gminy Lewin Brzeski, tj.: terenach zielonych (parki, skwery), rekreacyjnych, a także w pasach drogowych. Odkomarzanie prowadzane będzie etapowo z uwagi na fakt, iż opryski można przeprowadzić wyłącznie przy bezdeszczowej pogodzie i w odpowiednich zakresach temperatur – mówi Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.

Dodajmy, że w razie niesprzyjających warunków pogodowych, odkomarzanie zostanie przeprowadzone w późniejszych terminach. Przypomnijmy również, że akcję odkomarzania w dniach 6-10 lipca zapowiedział już wcześniej burmistrz Brzegu.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że zdaniem ekspertów z branży dezynsekcyjnej najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się komarów jest wczesne stosowanie tzw. larwicydów, które można stosować nawet podczas opadów deszczu. Trudniej je zwalczać, gdy minie stadium larwalne i owady zdążą się wyrodzić.