Więcej możemy już nie uzyskać dzięki sztucznej inteligencji!

1
sztuczna inteligencja

Ze sztuczną inteligencją mamy już do czynienia bardzo często. Ot chociażby znajdziemy ją w naszych smartfonach. Ułatwia ona nam nasze życie codzienne i wciąż się rozwija… No właśnie, już niedługo może się okazać, że niczym nowym już nas nie zachwyci.

Kończy nam się moc obliczeniowa

Sztuczna inteligencja jest już stosowana prawie wszędzie. W medycynie, nauce, motoryzacji, można wymieniać wiele dziedzin, gdzie jest ona używana. To dzięki niej mamy możliwość często wyręczyć nas samych w różnych zadaniach, a czasami nawet potrafi zrobić więcej, aniżeli sam człowiek. Jednakże, do tego potrzeba odpowiedniej mocy obliczeniowej, a najnowsze doniesienia mówią, że już niedługo może nam zabraknąć jej, by móc zrobić coś nowego. Badacze, którzy zajmują się sztuczną inteligencją twierdzą, że w najbliższym czasie nasze komputery nie pozwolą na to, by sztuczna inteligencja mogła nas zaskoczyć czymś nowym. Jednocześnie mówi się o rozwiązaniu tego problemu, a więc komputerach kwantowych. Ich moc obliczeniowa jest ogromna, nie da się ich nawet zestawić z „normalnymi” komputerami. Jednakże, według niektórych nawet to może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

sztuczna inteligencja

Inną możliwością jest stosowanie odpowiedniej optymalizacji algorytmów sztucznej inteligencji. To rozwiązanie jest znacznie łatwiejsze, to jest do zrealizowania. Według portalu Wired, przykładowo, ulepszenie dokładności tłumaczeń pomiędzy językami angielskim a francuskim w Google Translate z 50% na 80%, wymagałoby zwiększenie wydajności serwerów o nawet kilka miliardów razy, gdyby nie odpowiednia optymalizacja. Zatem, jak widać, to naprawdę może przynieść oczekiwane skutki, skoro udało się to zrobić znacznie mniejszym kosztem. Tak naprawdę, to tylko to jest możliwym rozwiązaniem tego problemu i to może „uratować” sztuczną inteligencję. To jednak może trochę potrwać, także należy być gotowym na to, iż niedługo może nastąpić przestój w jej rozwoju. A Wy, co sądzicie o sztucznej inteligencji? Czy faktycznie poprawia komfort naszego życia i możliwości tak, jakbyście tego oczekiwali? Jak myślicie, w czym kiedyś maszyny będą w stanie nas zastąpić i czy kiedyś może skończyć się całkowicieit ich możliwości?