Skarbimierz-Osiedle wciąż nie będzie miastem? Wniosek negatywnie zaopiniowany w projekcie Rozporządzenia Rady Ministrów

0
połączenie gmin
Skarbimierz-Osiedle
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

To już trzecia próba władz Gminy Skarbimierz o nadanie statusu miasta dla Skarbimierza-Osiedle, jednak wszystko wskazuje na to, że kolejny raz się nie powiedzie. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało właśnie projekt Rozporządzenia Rady Ministrów przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. „Skarbimierz-Osiedle w dużej mierze nie przypomina miasta lecz dobrze rozwinięte osiedle” – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.


Przypomnijmy, że pierwsze informacje o „miejskich aspiracjach” Skarbimierza-Osiedle pojawiły się w 2017 roku. Władze gminy argumentowały swoje starania m.in. zabudową miejską i przemysłową, bez terenów rolnych. Wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynął w 2018 r., ale status miasta zaczął się oddalać po negatywnej opinii Wojewody Opolskiego.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Analogiczna sytuacja miała miejsce w 2019 roku. Ostatecznie MSWiA, a na końcu Rada Ministrów uznali, że Skarbimierz-Osiedle nie spełnia kryteriów miasta i takiego statusu nie może nabyć.

Wójt Andrzej Pulit nie zamierzał się poddawać i postanowił przetestować powiedzenie – „do trzech razy sztuka”. Pomóc miało utworzenie w Skarbimierzu-Osiedle posterunku policji, jednak wszystko wskazuje na to, że wniosek Gminy Skarbimierz znów nie uzyska pozytywnej opinii.

– „Złożony w 2018 r. wniosek Rady Gminy Skarbimierz został negatywnie rozpatrzony przez Radę Ministrów, z uwagi na to, iż układ urbanistyczny miejscowości Skarbimierz-Osiedle opiera się na zabudowie przemysłowej i usługowej. Siatka osadnicza jest mało rozwinięta w stosunku do zabudowy przemysłowej i usługowej. Brak jednoznacznie wyodrębnionego centrum miejscowości. Ponadto, miejscowość nie posiadała wcześniej praw miejskich. W 2019 r. Rada Ministrów podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, podkreślając, iż obecny układ urbanistyczny miejscowości Skarbimierz-Osiedle w dużej mierze nie przypomina miasta lecz dobrze rozwinięte osiedle. Powyższe uwarunkowania pozostają nadal aktualne, dlatego wniosek rekomenduje się do negatywnego rozpatrzenia” – czytamy w uzasadnieniu projektu Rozporządzenia Rady Ministrów, które w poniedziałek (20. lipca) opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Należy zaznaczyć, że dokument zawiera także nadanie statusu miasta dla dziesięciu innych miejscowości, które w większości posiadały już kiedyś prawa miejskie, a utraciły je w wyniku różnego rodzaju historycznych wydarzeń.

W projekcie rozporządzenia przewidziane jest nadanie praw miejskich następującym miejscowościom:

Kamieniec Ząbkowicki w woj. dolnośląskim
Goraj w woj. lubelskim
Kamionka w woj. lubelskim
Solec na Wisłą w woj. mazowieckim
Sochocin w. woj mazowieckim
Wiskitki w woj. mazowieckim
Dubiecko w woj. podkarpackim
Wodzisław w woj. świętokrzyskim
Budzyń w woj. wielkopolskim
Koźminek w woj. wielkopolskim

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA