Strażacy z Brzegu i Lubszy ćwiczyli na Odrze z WOPR-owcami

0

Od poniedziałku do środy (27-29 lipca), na brzeskim odcinku Odry trwały wspólne ćwiczenia strażaków i WOPR-owców. Ratownicy doskonalili swoje umiejętności, m.in. w zakresie śluzowania łodzi.


– Trzydniowe ćwiczenia rozpoczęły się w poniedziałek i są cyklicznym elementem doskonalenia umiejętności ratownictwa wodnego. Oprócz zastępów z Komendy Powiatowej PSP w Brzegu w ćwiczeniach wzięli udział strażacy z OSP w Lubszy. Jest to dobra okazja do zapoznania się ze specyfiką rzeki, bo pływaliśmy na różnych odcinkach Odry – mówi mł. asp. Marek Zagórski z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.

– Co roku zapraszamy strażaków na naszą stanicę, aby wspólnie przeprowadzić dość obszerny program ćwiczeń. Dzięki temu strażacy nie tylko szkolą się teoretycznie, ale także praktycznie, jak należy zachować się w komorze śluzowej, w którym miejscu cumować, jak ustawić łódź. Takie działania przeprowadzaliśmy na śluzie w Brzegu oraz w Zwanowicach, gdzie znajduje się wysoka na 5,5 metra śluza. Ćwiczymy także samo slipowanie łodzi, bo sposób wodowania jest uzależniony także od stanu poziomu wody w rzece. Uczymy również strażaków tzw. „czytania rzeki”, gdzie występują mielizny, płycizny, ławice, przykosy, przemiały. To wszystko sprawia, że w razie zagrożenia ratownicy potrafią szybko i sprawnie reagować – tłumaczy Janusz Głowik, prezes WOPR w Brzegu.

Warto dodać, że Powiatowa Komenda PSP w Brzegu jest jedną z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek w województwie opolskim. W pełnej gotowości do niesienia pomocy pozostaje ok. 100 strażaków. Dużym profesjonalizmem i umiejętnościami może pochwalić się także brzeski oddział WOPR. Jako jedyna tego typu jednostka w regionie patroluje 35-kilometrowy odcinek Odry.