Od września nauka jednak stacjonarna

0
Dariusz Piontkowski źródło PAP autor zdjęcia Piotr Nowak

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że od 1 września dzieci wrócą do szkół. Jednocześnie MEN udostępnił wytyczne dla placówek, które mają uchronić uczniów przed COVID-19.


Choć decyzja jest bezdyskusyjna i minister przyznał, że rodzice nie będą mogli wybrać formy nauki dla swoich dzieci, dyrektorzy szkół będą mogli zadecydować o powrocie do edukacji zdalnej.


Gdyby na jakimś fragmencie naszego terytorium miało miejsce znacznie więcej zakażeń, przewidujemy, że dyrektor szkoły, który zna specyfikę swojej placówki, przy pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł ograniczyć częściowo lub w znacznie większym stopniu funkcjonowanie placówki. Mowa o ewentualnym modelu mieszanym, w którym część dzieci, klas czy grup będzie mogła nadal uczęszczać do szkoły, a pozostała część przejdzie na nauczanie zdalne. Jeśli zagrożenie będzie jeszcze większe, dyrektor będzie mógł przejść całkowicie na nauczanie na odległość – mówił Dariusz Piontkowski.


Powrót do stacjonarnej nauki nie oznacza jednak rezygnacji ze środków ostrożności. MEN wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracował wytyczne, które będą obowiązywały placówki. Jak mówił Dariusz Piontkowski, są to zasady sprawdzone już przed wakacjami zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zmodyfikowano je na podstawie doświadczeń z ostatnich kilku miesięcy, w tym tych po przywróceniu zajęć w przedszkolach.


Wstępne wytyczne zakładają, że na lekcjach nie będzie potrzeby noszenia osłony ust i nosa czy zachowania odległości między ławkami. Każda placówka powinna natomiast być zaopatrzona w przynajmniej jeden termometr bezdotykowy, sale sportowe i znajdujący się tam sprzęt mają być umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu, a w miarę możliwości po każdych zajęciach, a nauczyciele powinni unikać kontaktu z pozostałym personelem, takim jak administracja czy obsługa sprzątająca.


W najbliższych dniach ministerstwo edukacji ma zamiar konsultować się z wojewodami oraz kuratorami oświaty. Wkrótce ma zostać wydane także stosowne rozporządzenie.