Wiemy jak głosowali opolscy posłowie w sprawie „piątki dla zwierząt”

0

Dzisiaj w nocy po burzliwych obradach Sejmu, posłowie przegłosowali pakiet zmian w ustawie o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Tzw. „piątka dla zwierząt” zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania ich w celach rozrywkowych i widowiskowych.


Inicjatywa Jarosława Kaczyńskiego uzyskała poparcie znacznej większości sejmowej (aż 356 posłów głosowało „za”), ale jednocześnie podzieliła Zjednoczoną Prawicę. Sporym zaskoczeniem było głosowanie Katarzyny Czochary i Janusza Kowalskiego, którzy byli przeciwni projektowi PiS. Jak głosowali pozostali posłowie z Opolszczyzny?

W obecnej kadencji w ławach sejmowych zasiada 12 posłów z województwa opolskiego. Za zmianami w ustawie o ochronie zwierząt było ośmiu: Tomasz Kostuś (PO), Rajmund Miller (PO), Ryszard Wilczyński (PO), Witold Zembaczyński (PO), Marcelina Zawisza (Lewica), Paweł Kukiz (PSL-Kukiz’15), Violetta Porowska (PiS) oraz Ryszard Galla (MN).

Przeciw głosowała Katarzyna Czochara (PiS) oraz Janusz Kowalski (Solidarna Polska), a Kamil Bortniczuk i Marcin Ociepa (oboje z Porozumienia Gowina) wstrzymali się od głosowania.

Dodajmy, że łącznie w głosowaniu za zmianami w ustawie o ochronie zwierząt wzięło udział 449 posłów. Za było 356, przeciw – 75, wstrzymało się – 18, nie głosowało – 11.