Brzeg nie jest najtańszą gminą na Opolszczyźnie. Burmistrz chwalił się nierzetelnym rankingiem

0

„Mi bardzo zależy na rzetelnej informacji i działam też, i wydaje mi się, że większość ludzi, którzy pracują w mediach, działają w dobrej wierze i oni też powinni być zainteresowani tym, żeby jak najrzetelniej przedstawiać informacje” – to słowa burmistrza Jerzego Wrębiaka, które padły podczas jednego ze spotkań z mieszkańcami i przedstawicielami mediów. Niestety, słowa burmistrza nie zawsze idą w parze z czynami, ale są jeszcze media, które tej zasady przestrzegają.


O tym, że informacje przekazywane przez Jerzego Wrębiaka warto zweryfikować, przekonaliśmy się już wiele razy. Na przykład w 2018 roku chwalił się wysoką oceną pre-ratingową przygotowaną przez firmę INC Rating z Poznania. To brzmiało dumnie, a niczego nieświadomi mieszkańcy bili burmistrzowi brawo. Cały plan się posypał, kiedy skontaktowaliśmy się z twórcami pre-ratingu. Prezes zarządu agencji ratingowej wyjaśnił nam wówczas, że to nie jest rating, gdzie analizuje się także spółki komunalne, czy sposób zarządzania miastem, a analizowany okres dotyczył sprawozdań budżetowych od roku 2013 do III kwartału 2017, czyli tak naprawdę ocena w większości została opracowana na podstawie analizy budżetów przygotowanych przez poprzedniego burmistrza…

Brzeg najtańszym miastem na Opolszczyźnie? Bzdura, której nikt nie chce teraz sprostować

Jeden w wpisów na Facebooku Jerzego Wrębiaka

Oczywiście, że mało kto będzie sprawdzał wiarygodność danych w przeróżnych rankingach. Mieszkańcy nie będą analizować słupków i wykresów, dlatego wierzą burmistrzowi na słowo. Są jednak pewne granice, których przekraczać nie wypada nawet największym populistom. Nie należy wprowadzać w błąd mieszkańców i wmawiać im, że żyją w mieście, które ma najtańsze usługi komunalne w całym województwie! Jerzy Wrębiak aż kilka razy powoływał się na ranking, który zawierał i wciąż zawiera błędne dane. Stare, nieaktualne. Takim rankingiem burmistrz Brzegu chwalił się nie tylko na swoim prywatnym Facebooku, ale także na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Brzegu. Zresztą, nie tylko odwoływał się do takiego rankingu, ale dodatkowo wskazywał na inne miasta jako „droższe” i wyliczał na jego podstawie różnicę wydatków ponoszonych przez mieszkańców. Dzisiaj twierdzi, że za rzetelność tego rankingu nie bierze odpowiedzialności…

Komunikat na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Brzegu

Teoretycznie można nawet uznać, że Jerzy Wrębiak zrobił to nieświadomie, oczywiście przy założeniu, że nie zna stawek, jakie obowiązują w zarządzanej przez niego gminie i nie wiedział, że firma Curulis uwzględniła dla Gminy Brzeg nieaktualną stawkę za wodę, ścieki i komunikację miejską. Sęk w tym, że nasza redakcja poinformowała burmistrza, że ranking jest nierzetelny. Wskazaliśmy, w którym miejscu są błędne dane, a także zapytaliśmy, czy burmistrz sprostuje te informacje w imię rzetelności i uczciwości w stosunku do mieszkańców oraz innych miast. Okazało się, że tego nie zrobi. Tłumaczy to tym, że Gmina Brzeg nie ponosi odpowiedzialności za rzetelność tego rankingu, a korekta leży po stronie autorów rankingu. Oznacza to tyle, że Jerzy Wrębiak swobodnie i z dumą wciskał mieszkańcom nieprawdziwe informacje, powołując się na nierzetelny ranking, ale kiedy błędy zostały ujawnione, to ten sam Jerzy Wrębiak nie bierze za to odpowiedzialności. Nawet na oficjalnej stronie Gminy Brzeg wciąż można przeczytać nieprawdziwe informacje o Brzegu jako „najtańszym mieście” na Opolszczyźnie, ale sprostowania już nie znajdziemy.

Brzeg nie jest najtańszy, a biorąc pod uwagę podstawowe koszty, to nie łapie się nawet na podium

Pamiętając głoszone przez Wrębiaka słowa: „Mi bardzo zależy na rzetelnej informacji (…)” – poniżej przedstawiamy mieszkańcom i burmistrzowi rzetelne koszty za usługi komunalne. Trzeba również zaznaczyć, że firma Curulis (autorzy rankingu) po naszej interwencji naniosła korektę na obowiązujące stawki za wodę i ścieki w gminie Brzeg.

– „W międzyczasie zweryfikowałam jeszcze raz decyzje RZGW we Wrocławiu. I tak, cena wody i ścieków powinna być wyższa. Wprowadzimy stosowną korektę w raporcie. Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na zaistniałą pomyłkę. Zaktualizowany raport powinien się dziś pojawić” – odpowiedziała nam Aleksandra Hochenzy, kierownik działu ekonomicznego w Curulis Sp. z o.o.

Po tej korekcie Brzeg spadł w rankingu o 35 pozycji (z 91. miejsca na 126.), ale to nie był koniec. Dla Gminy Brzeg przyjęto również zaniżoną stawkę za przejazd komunikacją miejską i gdyby firma uwzględniła kolejną korektę, to Brzeg spadłby o kolejne kilkanaście pozycji. Autorzy rankingu uznali jednak, że tego już nie będą poprawiać, bo błędną cenę biletu znaleźli na stronie internetowej PKS Brzeg i stwierdzili, że błąd w ich rankingu, to wina przewoźnika.

– „Wspólnie w zespole analizowaliśmy przypadek Brzegu i poruszonej ceny dla komunikacji publicznej. Uznaliśmy wspólnie, że nie będziemy korygować ww. stawki. Wynika to z faktu, iż naszą cenę oparliśmy o powszechnie dostępne źródło danych (informacje zawarte na stronie internetowej przewoźnika) i takie uznajemy za wiarygodne. Zdaję sobie sprawę, że informacje udzielone w PKS wskazują, że przyjęta cena powinna być wyższa, jednakże niewykluczone, że takich przypadków może być więcej (gdzie na stronie przewoźnika publikuje się nieprawidłowe dane). Nie jesteśmy w stanie wszystkiego zweryfikować. Stąd, zgodnie z przyjętą metodologią, opieramy się na publikowanym cenniku” – informuje Aleksandra Hochenzy z firmy Curulis.

O ironio! Pani Aleksandra ma rację, bo ranking Curulis rzeczywiście zawiera jeszcze więcej błędów, tylko zastanawiające jest to, po co i dla kogo coś takiego tworzyć? Sprawdziliśmy koszty w pozostałych miastach powiatowych na Opolszczyźnie i ranking uwzględnia m.in. błędną, zaniżoną cenę za wodę i ścieki w Nysie, zawyżoną cenę za wodę, ale jednocześnie zaniżoną za ścieki w Namysłowie, zawyżoną cenę za śmieci w Nysie, dla Głubczyc doliczono koszty za strefę płatnego parkowania, a tam taka nie obowiązuje już od dawna.

Jakie więc są rzeczywiste koszty biorąc pod uwagę założenia i metodologię rankingu firmy Curulis? Sprawdziliśmy to. Aby było przejrzyście i rzetelnie przestawiamy koszty w poszczególnych kategoriach. Wszystkie stawki zostały zweryfikowane na podstawie obowiązujących uchwał i decyzji znajdujących się na oficjalnych stronach BIP, dodatkowo zostały potwierdzone telefonicznie w poszczególnych instytucjach.

WODA I ŚCIEKI – roczne, przeciętne zużycie wody i ścieków ustalono na poziomie 33,7 m³ na osobę.
4-osobowa rodzina zużyje 134,8 m³

l.p.

Miasto

Roczny koszt za wodę i ścieki

1

Olesno

1 312,95 zł

2

Kluczbork

1 327,78 zł

3

Opole

1 422,14 zł

4

Namysłów

1 423,49 zł

5

Brzeg

1 548,85 zł

6

Głubczyce

1 594,68 zł

7

Strzelce Opolskie

1 597,38 zł

8

Krapkowice

1 600,08 zł

9

Kędzierzyn-Koźle

1 620,30 zł

10

Nysa

1 667,47 zł

11

Prudnik

1 694,44 zł

ODBIÓR ODPADÓW KOMUNALNYCH – ceny dla selektywnej zbiórki.
4-osobowa rodzina

l.p.

Miasto

Roczny koszt za odpady

1

Nysa

720,00 zł

2

Strzelce Opolskie

816,00 zł

3

Namysłów

912,00 zł

.

Opole

912,00 zł

5

Brzeg

936,00 zł

.

Kędzierzyn-Koźle

936,00 zł

7

Prudnik

960,00 zł

8

Głubczyce

1 008,00 zł

9

Kluczbork

1 104,00 zł

10

Krapkowice

1 344,00 zł

.

Olesno

1 344,00 zł

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI – roczną stawkę wyliczono na podstawie mieszkania o powierzchni 74 m²

l.p.

Miasto

Roczny koszt za podatek od nieruchomości

1

Kędzierzyn-Koźle

42,18 zł

2

Olesno

45,14 zł

3

Nysa

46,62 zł

4

Strzelce Opolskie

50,32 zł

5

Krapkowice

51,80 zł

6

Namysłów

54,02 zł

7

Głubczyce

55,50 zł

.

Prudnik

55,50 zł

9

Kluczbork

58,46 zł

.

Opole

58,46 zł

11

Brzeg

59,94 zł

CENY ZA KOMUNIKACJĘ PUBLICZNĄ – 108 przejazdów na osobę.
2 osoby bilet normalny i 2 osoby bilet ulgowy

l.p.

Miasto

Roczny koszt za wszystkie przejazdy rodziny

1

Prudnik

453,60 zł

2

Kluczbork

648,00 zł

.

Olesno

648,00 zł

4

Brzeg

712,80 zł

5

Nysa

777,60 zł

6

Krapkowice

810,00 zł

7

Strzelce Opolskie

810,00 zł

8

Kędzierzyn-Koźle

842,40 zł

.

Opole

842,40 zł

10

Namysłów (nie ma komunikacji miejskiej)

Brak danych na stronie przewoźnika, w rozmowie telefonicznej nie wskazano kosztu najtańszego biletu pozamiejskiego

11

Głubczyce (nie ma komunikacji miejskiej)

1620,00 zł (komunikacja pozamiejska) – dane PKS Głubczyce uzyskane podczas rozmowy telefonicznej

CENY ZA PARKOWANIE – 4 godziny miesięcznie x 12 miesięcy
(na podstawie stawki za pierwszą godzinę w podstrefie znajdującej się w centrum miasta)

l.p.

Miasto

Roczny koszt za parkowanie w SPP

1

Brzeg (nie ma strefy PP)

0,00 zł

.

Głubczyce (nie ma strefy PP)

0,00 zł

.

Strzelce Opolskie (nie ma strefy PP)

0,00 zł

4

Krapkowice

48,00 zł

5

Kędzierzyn-Koźle

57,60 zł

6

Prudnik

67,20 zł

7

Nysa

72,00 zł

8

Olesno

72,00 zł

9

Kluczbork

96,00 zł

10

Namysłów

144,00 zł

11

Opole

172,80 zł

Reasumując, w kategorii „woda i ścieki” najtańsze w województwie opolskim są: Olesno, Kluczbork i Opole. Brzeg zajmuje miejsce piąte. W kategorii koszty za śmieci najtańsze są: Nysa, Strzelce Opolskie i ex aequo Namysłów oraz Opole, a Brzeg znów na piątej pozycji. W kategorii „podatek od nieruchomości” najniższe stawki mają: Kędzierzyn-Koźle, Olesno i Nysa, z kolei Brzeg okazuje się być najdroższy na Opolszczyźnie pod tym względem. W kategorii „komunikacja publiczna” zwycięża Prudnik, później jest Kluczbork i Olesno, a Brzeg na czwartym miejscu. Jest też coś, co wyróżnia Brzeg, a mianowicie brak strefy płatnego parkowania, podobnie jak w Głubczycach i Strzelcach Opolskich, a więc brak ponoszonych opłat za ewentualne parkowanie. 

Takie są fakty i rzetelnie wyliczone koszty za poszczególne usługi. Brzeg nie jest najtańszym miastem w województwie opolskim! Nie zmienią tego żadne rankingi, wykresy i słupki przedstawiane przez urzędników i burmistrza.