Muzeum Piastów Śląskich dostępne w mobilnej aplikacji „O!POLSKIE MUZEA”

0
fot. screen z aplikacji O!polskie Muzea

22 instytucje kultury z terenu województwa opolskiego, w tym Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, można znaleźć w specjalnej aplikacji moblinej „O!polskie muzea”. Projekt właśnie został uruchomiony, a każdy posiadacz smartfona lub tabletu może korzystać bezpłatnie z zamieszczonych tam treści.


Przypomnijmy, że pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Celem powstania mobilnej aplikacji było: opracowanie, digitalizacja i cyfrowe udostępnienie najbardziej reprezentatywnych zasobów wszystkich muzeów z terenu województwa opolskiego.

Zasoby cyfrowe zostały użyte w sposób niekomercyjny do celów popularyzujących dziedzictwo kulturowe Opolszczyzny. Aplikacja posiada formę przewodnika po muzeach znajdujących się w naszym regionie. Zawiera informacje kontaktowe, odnośniki do stron internetowych i mediów społecznościowych danej instytucji, mapę określającą lokalizację instytucji oraz dni i godziny jej otwarcia.

Aplikacja posiada także tryb kontrastu, będący ułatwieniem dla osób niedowidzących. Zgodnie z intencją pracowników Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, aplikacja „O!polskie muzea” w sposób znaczący wpłynie na wzrost uczestnictwa w kulturze i zwiększy realną liczbę zwiedzających każde z muzeów, biorących udział w przedsięwzięciu.

Aplikacja została zrealizowana jako zadanie w ramach programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie otrzymało finansowanie w trybie 2-letnim. Wysokość dofinansowania wyniosła 93 240 zł, zaś łączny koszt projektu wyniósł 126 000 zł. Partnerami projektu są: Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich odział opolski.

Aplikacja jest bezpłatna. Może być ona instalowana na smartfonach, tabletach, urządzeniach mobilnych. Dostępna jest w sklepie GOOGLE PLAY oraz App Store.