Strażacy uzbrajają mury przeciwpowodziowe, ale spokojnie – to tylko „dmuchanie na zimne”

0

Kilka zastępów straży pożarnej rozpoczęło montowanie tzw. szandorów. To metalowe zapory, które służą do „uzbrojenia” murów przeciwpowodziowych w Parku nad Odrą w Brzegu. W nocy z wtorku na środę poziom wody w rzece przekroczył stan ostrzegawczy i cały czas rośnie.


– Nasze działania polegają na montażu szandorów, na odcinku około 300 metrów, wzdłuż Parku nad Odrą. W akcji udział bierze udział kilka zastępów strażaków, w tym z jednostek OSP – mówi nam mł. asp. Marek Zagórski z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu odesłało nas w tej sprawie do starosty Jacka Monkiewicza: – W następstwie rozporządzenia pana wojewody ogłosiliśmy dzisiaj alarm przeciwpowodziowy. Monitorujemy na bieżąco stan Odry i przekazujemy te komunikaty, natomiast jeśli chodzi o montaż szandorów, to nic na ten temat nie wiem. Być może są to działania Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – mówi nam Jacek Monkiewicz, starosta powiatu brzeskiego.

– Prognozy nie zapowiadają aż tak dużej fali, ale montujemy szandory prewencyjnie. Na razie po jednej belce. Fala kulminacyjna jest przewidywana na sobotę 17. października, dużo zależy też od pogody – wyjaśnia Wiesław Kielian z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu.

Wiadomo także, że decyzją wojewodów opolskiego i śląskiego, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podjął działania w kierunku piętrzenia wody w zbiorniku Racibórz Dolny. Początkowo miało się to rozpocząć dziś w nocy, ale ostatecznie zdecydowano się już teraz wykorzystać strategiczny obiekt hydrotechniczny, który chroni przed powodzią mieszkańców trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.