Wójt Skarbimierza celuje w zakup auta, jakim porusza się prezydent Francji

0
fot. dsautomobiles.pl

To będzie auto typu SUV z napędem 4×4, o łącznej mocy powyżej 290 KM i przyśpieszeniu do „setki” poniżej 7 sekund. Hybryda w technologii plug-in. Wójt Skarbimierza Andrzej Pulit przyznaje, że gmina mierzy w samochód, jakim porusza się prezydent Francji Emmanuel Macron, czyli DS 7 Crossback.


Pierwszy przetarg na fabrycznie nowy pojazd nie doszedł do skutku, bo jedyna złożona oferta przewyższała o 10 tys. zł kwotę, jaką Gmina Skarbimierz chce na ten cel przeznaczyć. A do wydania ma ponad ćwierć miliona złotych, bo aż 260.000,00 zł.

– „Ja powiedziałem już na sesji, że my nie możemy dziadować. Kupujemy droższe auto, ale po to, aby oszczędzać i nie wydawać tyle pieniędzy na paliwo. No i chronić powietrze. Ogłosiliśmy przetarg i przystąpiła tylko jedna firma z ofertą na auto DS 7. Nie wiem czy pan wie, ale takim samochodem jeździ prezydent Francji. Ta oferta była wyższa niż przewidywaliśmy, ale sprawa jest na etapie negocjacji, bo mamy już tańszą ofertę z bardzo dużym wyposażeniem” – mówi nam w rozmowie telefonicznej wójt Skarbimierza.

W pierwszej specyfikacji przetargowej, która określa wymagania wójta znajdziemy m.in.: łączną moc znamionową powyżej 290 KM, przyśpieszenie poniżej 7s/ 100 km/h, system NIGHT VISION, szyby przednie o zwiększonej izolacji akustycznej, kamera 360º, skórzana tapicerka, kolor perłowy lub metalic, zużycie paliwa w cyklu mieszanym na 100 km do 2,5 l, przednie fotele grzane, felgi 19” lub 20”, panoramiczny dach, elektryczne sterowanie siedzeniami, kierownica wielofunkcyjna obszyta skórą, przycisk bezkluczykowego odpalania silnika, nagłośnienie klasy premium.

Wójt Andrzej Pulit dodaje, że za dodatkową opłatą w Skarbinierzu-Osiedle powstaną dwie dwustanowiskowe stacje do ładowania prądu, z których nieodpłatnie będą mogli korzystać właściciele aut elektrycznych lub hybrydowych typu plug-in.

– „Na tym polegają oszczędności, ochrona powietrza, to jest najważniejsze. Kupimy stacje do ładowania dla aut elektrycznych w technologi plug-in. I zachęcam innych, aby kupowali takie samochody i jeździli na prądzie. Zamontujemy dwie stacje do darmowego ładowania, w takim kierunku idzie świat” – podsumowuje wójt Pulit.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy radnego Dariusza Nawrockiego, który od początku był przeciwny wydatkowaniu tak dużej kwoty z budżetu gminy na samochód dla wójta.

– Nie jestem w stanie zrozumieć, że wójt tak lekką ręką wydaje publiczne pieniądze na zakup samochodu. To jest ponad ćwierć miliona złotych! Dostrzegam brak zwykłej, ludzkiej przyzwoitości. W gminie brakuje pieniędzy na wiele potrzebnych inwestycji, nawet tak pilnych, jak remont przedszkola czy hali sportowej. Pomijając już te kwestie, to proszę zwrócić uwagę, że wójt nas wszystkich okłamał. Z treści projektu uchwały, przygotowanego przez wójta wynika, że środki będą przeznaczone na zakup samochodu elektrycznego. Potwierdził do zresztą na sesji, w swoim „expose”. Według wójta, samochód ma być droższy niż hybrydowy samochód starosty, bo kupujemy samochód w pełni ekologiczny, elektryczny. A tutaj okazuje się, że wójt także chce kupić auto hybrydowe, które na prądzie przejedzie zaledwie ok. 50-60 km. Ten pojazd ma również silnik spalinowy i emituje CO2. Teraz już wiemy, że płacimy za bardzo bogate wyposażenie, a nie systemy ekologiczne. Wszystko na pokaz, by nakarmić własne ego, tylko dlaczego mieszkańcy naszej gminy mają łożyć na dowartościowanie się pana Pulita? – mówi radny Dariusz Nawrocki.

Jako ciekawostkę dodajmy, że marka DS Automobiles należy do francuskiego koncernu samochodowego PSA. Model auta DS 7 Crossback po raz pierwszy pojawił się na drodze podczas uroczystego zaprzysiężenia prezydenta Francji. Emmanuel Macron pozdrawiał wówczas rodaków przez otwarty dach, jadąc Polami Elizejskimi. W specyfikacji zamówienia samochodu dla wójta Skarbimierza znajduje się dach panoramiczny, i całkiem możliwe, że będzie się on otwierał, aby Andrzej Pulit mógł przez niego pozdrawiać mieszkańców gminy.