Mieszkańcy Brzegu i powiatu coraz częściej korzystają z Platformy Usług Elektronicznych ZUS

0
fot. ZUS

PUE ZUS, to autorska platforma internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bez wychodzenia z domu lub biura można załatwić tam wiele „ZUS-owskich” spraw. Nie tylko związanych z ubezpieczeniami społecznymi, ale również z wypłacanymi świadczeniami. Znaczny wzrost liczby osób korzystających z tej możliwości, to wynik wielu czynników.


Wakacyjny top
Pierwszy raz liczba użytkowników Platformy Usług Elektronicznych ZUS w województwie opolskim, którzy postanowili założyć i potwierdzić profil na PUE w placówkach ZUS przekroczyła 60 tysięcy.

– Wśród mieszkańców Brzegu i powiatu jest już prawie 5900 użytkowników PUE ZUS. W wakacje profil na PUE założyło ponad 760 osób z terenu obsługiwanego przez brzeski inspektorat. Na przykład w pierwszym kwartale br., w województwie opolskim profile na PUE założyło 1451 osób, w drugim 1744. A w lipcu, sierpniu i wrześniu, czyli trzecim kwartale było ich ponad 7800. To kilkusetprocentowy wzrost nowych użytkowników w ciągu zaledwie kilku miesięcy – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Głównym powodem tak dynamicznej liczby założonych kont w wakacje, było aktywowanie i korzystanie z polskiego bonu turystycznego. Rodzice sięgają po tę formę wsparcia od 1 sierpnia, a bon można realizować wyłącznie za pośrednictwem portalu PUE.

Dodatkową przyczyną wzrostu popularności PUE ZUS są kolejne wersje tzw. tarcz antykryzysowych, które zachęcają do zdalnego kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o zwolnienia z opłacania składek, o wypłatę świadczeń postojowych i o kontynuację ich wypłaty, dodatku solidarnościowego – to wszystko odbywa się w formie elektronicznej.

Utwórz, wyślij, odbierz
Dla firm i przedsiębiorców ułatwieniem jest też możliwość wnioskowania za pośrednictwem PUE ZUS o odroczenie terminu płatności składek, czy o układy ratalne. Ponadto, od ponad roku mogą korzystać z opcji samodzielnego tworzenia i wysyłania wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, można także wygenerować informacje o saldzie na koncie płatnika, czy o liczbie zgłoszonych do ubezpieczeń pracowników.

– Dowodem ogromnego wzrostu zainteresowania Platformą Usług Elektronicznych w regionie są twarde dane. Pod koniec marca na Opolszczyźnie profil na portalu miało 53,6 tys. osób, pod koniec czerwca 55,5 tys. Wrzesień zamknęliśmy wynikiem 63,2 tys. użytkowników PUE ZUS, którzy potwierdzili swoją tożsamość w placówkach ZUS. Konto na PUE tworzą nie tylko przedsiębiorcy, ale także ubezpieczeni, czyli osoby pracujące, a szczególnie rodzice – podkreśla Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy w opolskim ZUS.

W ostatnim czasie sporym uznaniem serwis PUE cieszy się wśród prowadzących pozarolniczą działalność. Chociażby dlatego, że mając konto na Platformie Usług Elektronicznych mogą wysłać do ZUS oświadczenie niezbędne do wypłaty zasiłku opiekuńczego. Samozatrudnieni na portalu PUE ZUS mogą takie oświadczenie złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58 – Wniosek o udzielenie wyjaśnień/Wniosek o wydanie decyzji/Skarga w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego.