Brak numeracji na budynku może nas kosztować 250 zł. Prawidłowe oznaczenie jest nie od parady

0
fot. archiwum / zdjęcie ilustracyjne

Numeracja porządkowa budynków jest istotnym elementem dla służb ratunkowych. Nie brakuje jednak przypadków, kiedy załoga karetki pogotowia traci cenne sekundy na poszukiwania wskazanego adresu. A wszystko za sprawą braku wspomnianego numeru na budynku.


Straż Miejska w Grodkowie od kilkunastu miesięcy prowadzi kontrole nieruchomości na terenie całej gminy. Obecnie numery porządkowe sprawdzane są w Tarnowie Grodkowskim, Kolnicy, Gierowie i Wierzbnej.

– Kontrola numeracji w naszej gminie została zapoczątkowana zgłoszeniem kierownictwa pogotowia, które sygnalizowało problemy z dojazdem na miejsce zgłoszenia. Zdecydowaliśmy, że sprawdzimy wszystkie nieruchomości w gminie i tak naprawdę prowadzimy kontrole numeracji od kilku lat. Kończymy już tereny wiejskie i przechodzimy do Grodkowa. Do końca bieżącego roku będziemy mieli sprawdzoną numerację w całej gminie – mówi nam Paweł Borkowski, komendant SM w Grodkowie.

Jeśli strażnicy zauważą brak numeru na budynku, wówczas wzywają właściciela lub administratora do prawidłowego oznakowania. Zdarza się, że osoby takie lekceważą przepisy lub unikają kontaktu ze strażnikami, ale wtedy muszą liczyć się z karą grzywny do 250 złotych.

Należy zaznaczyć, że tej samej karze podlega ten, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, a jeżeli dom stoi w głębi działki, tabliczka z numerem musi być również umieszczona na ogrodzeniu danej posesji.