Kto powinien odśnieżać chodniki? Sprawa jest bardziej złożona niż powszechnie nam się wydaje

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Przez ostatnie lata pogoda w naszym kraju rozpieściła drogowców i niektórzy są zaskoczeni, że zimą może padać śnieg, ale tegoroczna zima właśnie weryfikuje ich przygotowanie. I, o ile w przypadku dróg wiadomo, kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie, o tyle z chodnikami wygląda to nieco inaczej.


Zaśnieżone i śliskie ulice? Wszystko jasne – za drogi gminne odpowiedzialna jest gmina, za powiatowe starostwo powiatowe, za jezdnie wojewódzkie Zarząd Dróg Wojewódzkich, a za drogi krajowe, ekspresowe i autostrady odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Większego problemu nie stwarza również ustalenie statusu danej drogi i sprawdzenie „pod kogo ona podlega”, ale sprawa chodników jest już bardziej skomplikowana, bo niektóre odcinki ciągów pieszych mogą mieć nawet kilku różnych zarządców, i np. za 50 metrów odpowiedzialna jest gmina, następne 50 metrów należy do pasa drogi powiatowej, a kolejne kilkadziesiąt metrów musi odśnieżyć właściciel przylegającego budynku lub zakładu pracy.

Nierzadko najlepiej swoje obowiązki wypełniają właśnie osoby prywatne, chociaż w sieci można spotkać spore oburzenie z powodu obowiązujących przepisów prawa: – „Dlaczego chcąc sprzedawać jabłka na tym chodniku latem, to muszę zapłacić miastu za zajęcie tego chodnika, ale już zimą, kiedy trzeba ten chodnik odśnieżyć, to miasto mówi, że to mój chodnik i za brak odśnieżania zapłacę mandat?” – pytają internauci.

I coś niezrozumiałego z pewnością w tym jest, ale prawo budowlane stanowi, że chodnik to wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, przylegająca bezpośrednio do granicy danej nieruchomości, i zgodnie z tym prawem, za bezpieczny dla użytkowników stan chodników odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości.

Oczywiście zarządcą danej nieruchomości może być także gmina, powiat lub spółdzielnia mieszkaniowa, a nie przysłowiowy Kowalski. Co więcej, jeżeli między chodnikiem a granicą prywatnej działki jest pas zieleni, wówczas odśnieżanie i tak należy do obowiązków gminy. Ponadto, właściciel nieruchomości nie odpowiada za chodnik jeśli dopuszczone na nim zostało płatne parkowanie.

Bardzo ważne jest również to, co w lipcu i listopadzie 2017 r. orzekł Sąd Najwyższy. Najpierw wskazano, że nie sposób oczekiwać od właściciela nieruchomości, aby w sposób nieprzerwany i permanentny zapewniał odśnieżanie chodnika czy usuwanie błota, a później ten sam sąd orzekł, że chociaż do obowiązków właścicieli nieruchomości należy zapewnienie utrzymania czystości i porządku na chodniku, to gmina musi sprawować nadzór nad realizowaniem tego obowiązku i ostatecznie, to gmina ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikającą z braku realizacji tego obowiązku.

Reasumując, chodniki powinny być odśnieżane przez gminy, powiaty, spółdzielnie mieszkaniowe lub właścicieli nieruchomości przylegających bezpośrednio do tych chodników, ale za wypadki, które zdarzyły się na chodnikach będących otoczeniem drogi publicznej, odpowiada zarządca drogi publicznej (wójt, burmistrz, zarząd powiatu, zarząd województwa lub GDDKiA).

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego