Wracają opady deszczu i śniegu. Przed nami chłodny tydzień [prognoza synoptyczna 12-18 kwietnia]

0

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Przysłowiową, dużą zmienność pogodową w kwietniu potwierdza nie tylko polskie przysłowie. Po nieco cieplejszym weekendzie nad Polskę znów nadciąga ochłodzenie. Pojawi się znacznie więcej chmur, a od wtorku do czwartku będą występować opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Wzrośnie także prędkość i porywistość północnego wiatru. W rejonach górskich Karpat może spaść nawet 20 cm śniegu.


W poniedziałek, z zachodu na wschód kraju, przemieszczał się będzie pofalowany front atmosferyczny, związany z niżem nad Bałtykiem i Skandynawią. Przemieszczaniu się frontu towarzyszył będzie wzrost zachmurzenia i pojawienie się opadów deszczu, a w Sudetach deszczu ze śniegiem i śniegu. Przed frontem, na wschodzie kraju, temperatura powietrza osiągnie 18°C, ale już za frontem napłynie chłodne powietrze i na zachodzie będzie tylko 7°C.

We wtorek pofalowany front pozostanie na wschodzie kraju i połączy niż znad Zatoki Botnickiej z niżem znad Włoch. Na południu kraju dominować będzie zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem i śniegu, a w górach opady śniegu. Opady będą intensywne i spowodują przyrost grubości pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich o 10 do 20 cm, a w górach do około 25 cm. Na pozostałym obszarze kraju także pochmurnie, wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie także śniegu. W całym kraju będzie chłodno, gdyż temperatura maksymalna wyniesie od 3°C na południu do 10°C na zachodzie.

W środę i czwartek Polska znajdzie się w zasięgu niżu, którego ośrodek znad Włoch przemieści się nad Ukrainę. W całym kraju zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Najwięcej opadów nadal wystąpi na terenie Polski południowo-wschodniej i będą to opady śniegu. Temperatura powietrza spadnie nocą do -3°C, a w dzień nie przekroczy 10°C. Wzrośnie też prędkość i porywistość północnego wiatru; w porywach osiągać może do 60 km/h.

W piątek i sobotę wspomniany niż odsunie się na wschód, co zaznaczy się poprawą pogody na północy kraju i wzrostem temperatury powietrza do 14°C. Na południu nadal pochmurnie i tam wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, przechodzące w sobotę w deszcz i stopniowo zanikające; temperatura powietrza wzrośnie do 7°C. Uciszy się wiatr i zmieni kierunek na wschodni.

W niedzielę poprawę pogody przyniesie wyż znad Skandynawii. W całym kraju będzie słonecznie i bez opadów, a temperatura powietrza kształtować się będzie od 8°C na Podhalu do 15°C na Mazurach i Kujawach.

źródło: IMGW-PIB