Gmina Lewin Brzeski jest dumna ze swoich gospodyń. KGW w Chróścinie będzie reprezentowało Opolszczyznę w konkursie ogólnopolskim o „Nagrodę Małżonki Prezydenta RP”

0
fot. KGW w Chróścinie

Na co dzień kultywują lokalną tożsamość, pielęgnują tradycje i rozwijają przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. I chociaż nie przez wszystkich doceniane, to bez wątpienia są sercem polskiej wsi. Mowa o Kołach Gospodyń Wiejskich, a w zasadzie ich członkiniach.


Kilka dni temu zakończył się etap wojewódzki w ogólnopolskim konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, doradcy prezydenta RP, wyłoniła 16 Kół Gospodyń Wiejskich reprezentujących każde z 16 województw.

Opolszczyznę będą reprezentowały panie z KGW w Chróścinie. To wielki sukces i zaszczyt nie tylko dla małej miejscowości, ale także dla całej gminy Lewin Brzeski.

  • „Cieszę się, że na terenie naszej gminy reaktywują się Koła Gospodyń Wiejskich, gdyż to na pewno kulturowo wzbogaca i integruje lokalną społeczność. Zwycięstwo w wojewódzkim etapie konkursu, to ogromny sukces, dlatego przede wszystkim chciałbym serdecznie pogratulować członkiniom Koła w Chróścinie i życzyć powodzenia w ogólnopolskim finale konkursu. Gospodynie z Chróściny będą reprezentowały nie tylko województwo opolskie, ale także naszą gminę. To prawdziwe powody do dumy. Zachęcam również pozostałe sołectwa do zrzeszania się właśnie w formie Kół Gospodyń Wiejskich” – mówi Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.
  • „Jesteśmy szczęśliwe, że całokształt naszej pracy został doceniony przez komisję konkursową. Cały czas prowadzimy działania na różnych płaszczyznach: charytatywnych, edukacyjnych, promujących wiejską tradycję. Nawet w czasach »covidowych« mamy pełne ręce roboty, a teraz dodatkowo motywuje nas ciężar reprezentowania regionu. Powoli przygotowujemy się do finału konkursu, którego tematyką będą obrzędy weselne i potrawy regionalne” – mówi nam Anna Zazula, przewodnicząca Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Chróścinie.

Dodajmy, że finał konkursu o „Nagrodę Małżonki Prezydenta RP” odbędzie się 19. czerwca w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego, z kolei ogłoszenie zwycięzców konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.