Zanim wyruszysz w podróż zabezpiecz swój dom. Zdjęcia z wakacji najlepiej udostępnić po powrocie

0
fot. archiwum / Policja

Czas letnich wyjazdów w pełni, a nasze podróże mogą stać się okazją dla złodziei. Warto więc pomyśleć o tym, co zrobić, aby zabezpieczyć swoje mieszkania przed włamywaczami. Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka.


  • „Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnioną osobę, aby zwróciła uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem lub domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy” – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

    Zabezpieczenia techniczne, alarmy, monitoring, bywają kosztowne, ale pamiętajmy, że im więcej jest w domu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze. Sprawca często przed włamaniem chce się dowiedzieć, czy pokonanie przeszkód i podejmowane ryzyko będzie dla niego opłacalne.

    Policjanci apelują, aby przed wyjazdem zamknąć drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

    Źródłem informacji dla złodzieja są portale społecznościowe. Powstrzymujmy się z nagłaśnianiem informacji o planowanym wyjeździe, nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce w telefonach, a zdjęcia z wakacji najlepiej zamieścić dopiero po powrocie.