Strażacy z Brzegu ćwiczyli na Odrze z WOPR-owcami

0

Śluzowanie i „czytanie” rzeki, to główne założenia wspólnych ćwiczeń strażaków i ratowników wodnych z Brzegu. Szkolenie na Odrze stało się już tradycją. Prowadzone jest cyklicznie od wielu lat.Trzydniowe ćwiczenia rozpoczęły się we wtorek (20.07). Ratownicy wspólnie doskonalą swoje umiejętności, m.in. w zakresie śluzowania łodzi.

  • „Każdego roku zapraszamy strażaków na naszą stanicę, aby wspólnie przeprowadzić dość obszerny program ćwiczeń. Dzięki temu strażacy nie tylko szkolą się teoretycznie, ale także praktycznie. Szczególnie zwracamy uwagę na zachowania w komorze śluzowej, jak ustawić łódź, gdzie cumować. Samo slipowanie łodzi i pływanie po Odrze jest już pewnym doświadczeniem, a dodatkowo chcemy pokazać, jak „czytać” rzekę, czyli rozpoznawać, gdzie występują mielizny, ławice, przemiały, przykosy. To jest cała gama ukształtowania dna, które ratownik powinien umieć rozpoznawać” – mówi Janusz Głowik, prezes WOPR w Brzegu.
  • „Od kilku lat wspólnie z WOPR-owcami doskonalimy swoje umiejętności. Ćwiczenia są trzydniowe, biorą w nich udział sternicy motorowodni, strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Brzegu. Poznajemy meandry rzeki w naszym terenie działania, a korzystamy z pomocy WOPR-owców, bo oni są fachowcami w tym zakresie. Czerpiemy wiedzę z różnych źródeł, aby w sytuacji zagrożenia szybko i sprawnie reagować” – mówi mł. bryg. Dariusz Kulawinek, dowódca JRG w Brzegu.

    Dodajmy, że Powiatowa Komenda PSP w Brzegu jest jedną z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek w województwie opolskim. Tylko w ciągu ostatnich tygodni strażacy z Brzegu odbyli kilkudniowe szkolenia w zakresie działań gaśniczych na terenie lasów oraz elewatorów zbożowych, a także szkolenie z ratownictwa wysokościowego. Nieco wcześniej swoje umiejętności z zakresu katastrof budowlanych doskonalili strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego w Brzegu.