Dobry Start w powiecie brzeskim. ZUS prezentuje liczby

0
ZUS w Brzegu
fot. ZUS w Brzegu / archiwum

Do rodziców z powiatu brzeskiego trafiają pieniądze za programu Dobry Start. Ich konta bankowe zostały na razie zasilone kwotą 2 milionów 83 tysięcy złotych. W całym województwie ZUS wypłacił rodzicom już 20,9 mln zł na szkolną wyprawkę.


Świadczenie 300 plus to pieniądze, za które rodzice i opiekunowie mogą kupować artykuły i akcesoria szkolne dla uczących się dzieci. Ze złożeniem wniosku nie trzeba się spieszyć, bo jest na to czas do końca listopada. Jednak im wcześniej rodzic wyśle go do ZUS, tym szybciej na jego konto wpłyną pieniądze.

– „Od końca lipca rodzicom i opiekunom w powiecie brzeskim wypłacono 6944 świadczeń na kwotę 2 milionów 83 tysięcy złotych. Najwięcej pieniędzy trafiło do odbiorców w Brzegu, bo niemal 763 tysięcy. Aż 449 tysięcy złotych otrzymali na razie wnioskodawcy z miasta i gminy Grodków, a kolejnych 298,5 tysiąca złotych ZUS przelał na rachunki rodziców Lewinie Brzeskim i miejscowościach należących do tej gminy” – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Ponadto rodzicom i opiekunom z gminy Skarbimierz oraz Lubsza opolski ZUS wypłacił dotychczas po 227 tys. zł., a z gminy Olszanka 118 tys.

Do 25 sierpnia w całym kraju na konta osób, które złożyły wniosek o świadczenie 300 plus trafiło już 923,8 mln zł, a liczba wypłaconych świadczeń to prawie 3,1 mln. Natomiast na rachunki bankowe opolskich beneficjentów programu Dobry Start zostały zasilone kwotą 20,9 mln zł. Najwięcej z tej puli – ponad 5 mln 332 tys. – otrzymali rodzice i opiekunowie z Opola i powiatu opolskiego. Tutaj liczba przyznanych świadczeń w ramach Dobrego Startu to obecnie 17,8 tys.

ZUS przypomina, że wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną czyli przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub portalu Emp@tia. Ta zasada obowiązuje bez względu na to, czy o wypłatę świadczenia wnosi rodzic, opiekun prawny, faktyczny czy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Świadczenie z programu przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie jest przyznawane i wypłacane bez względu na osiągany w rodzinie dochód.

Pieniądze z programu Dobry Start, które wpływają na rachunki bankowe wnioskodawców nie są opodatkowane i nie podlegają egzekucji komorniczej.