Bezpieczna droga do szkoły, to nasza wspólna sprawa

0
fot. KPP w Brzegu

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, to z definicji osoby, które nie mogą liczyć na ochronę pasów bezpieczeństwa, poduszek, czy kurtyn powietrznych. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim pieszych. W ubiegłym roku niemal co czwarty wypadek dotyczył właśnie potrącenia pieszych, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.


  • „W pierwszych dniach nowego roku szkolnego, w sposób szczególny swoją uwagę skupiamy na bezpieczeństwie dzieci idących do szkoły. Funkcjonariusze obserwują, czy kierowcy nie stwarzają zagrożenia, a dzieci przechodzą przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach. Przypominamy też o odblaskach.  Zbliża się jesień, a wówczas widoczność o poranku nie będzie już taka dobra” – informuje asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

Mundurowi z Brzegu spotykają się z najmłodszymi i ich rodzicami, aby przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Rozdali również pierwsze elementy odblaskowe.

  • „Rozdaliśmy je po to, aby dzieci z nich korzystały m.in. w drodze do i ze szkoły, a dzięki temu były bardziej widoczne dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pieszy wyposażony w element odblaskowy jest widoczny przez kierowcę samochodu nawet ze 150 metrów, czyli około 5-10 razy szybciej. Rodzicom zaś przekazywaliśmy ulotki mówiące o tym, co w ostatnim czasie zmieniło się w przepisach drogowych” – wyjaśnia Patrycja Kaszuba.

Warto zaznaczyć, że większość placówek szkolnych korzysta z pomocy tzw. „Stopka”, czyli osoby która przeprowadza dzieci przez pasy. Odbywa się to jednak tylko na przejściach w obrębie szkół. Na pozostałych „zebrach” dzieci same przechodzą przez jezdnię, a wówczas powinny znać zasady bezpieczeństwa.

  • „Uczmy dzieci, jak bezpieczne korzystać z drogi. Przechodząc przez jezdnię należy najpierw popatrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo. Upewnić się, że bezpiecznie możemy przejść. Pamiętajmy, że przechodzimy tylko w miejscach bezpiecznych, najlepiej na przejściach dla pieszych, a kiedy jest sygnalizacja to tylko na zielonym świetle. Nie przebiegamy przez „pasy” i nie wbiegamy na jezdnię” – podsumowuje oficer prasowy brzeskiej komendy.

Dodajmy, że dzieci czerpią wzorce z zachowania dorosłych, a więc poruszając się po chodnikach, przejściach dla pieszych i drogach, zachowujmy się zgodnie z przepisami, tak, jak sami oczekujemy od naszych dzieci – bo to nasza wspólna sprawa.

My dorośli musimy pamiętać, że dzieci nie tylko nas słuchają. Przede wszystkim czerpią przykłady z naszego zachowania, a więc na drodze zachowujmy się tak, aby nasze pociechy miały najlepsze wzorce. Upewnijmy się, że wiedzą jak się zachować w codziennej drodze do i ze szkoły.