Koncert mistrza lutni w Muzeum Piastów Śląskich

0

„Drgnienia lutni – w stronę muzyki baroku” to projekt realizowany przez Fundację Ars Restituta. Ma on na celu przywrócenie dziedzictwa kultury muzycznej dla szerszej społeczności. W ramach projektu przygotowano koncerty najwybitniejszego europejskiego mistrza lutni – Silviusa Leopolda Weissa. Jedno z muzycznych wydarzeń odbędzie się 23 października o godz. 18:00 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.


Koncerty mistrza lutni w wykonaniu zespołu LUTE DUO PLUS są przygotowane przez Fundację ARS RESTITUTA. Wprowadzą one słuchaczy w kompozycje Silviusa Leopolda Weissa, najwybitniejszego europejskiego mistrza lutni. Główny patronat honorowy nad tym projektem objął Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu promocji kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Silvius Leopold Weiss urodził się w Grodkowie, mieście leżącym obecnie w granicach Polski, a ówcześnie na terenie państwa Habsburgów. Wielką karierę rozpoczął dzięki protekcji i mecenatowi kulturalnemu ze strony Aleksandra, Konstantego i Jakuba Sobieskich – królewiczów polskich, książąt oławskich rezydujących w Oławie pod Wrocławiem. Wcześniej został też zatrudniony na dworze Karola Filipa von Neuburg (1661-1752) rezydującego w Brzegu, a zatem pierwsze lata artystycznej działalności kompozytora związane są głównie z Brzegiem i jego okolicami.