Spektakl „108 kostek cukru” na scenie Brzeskiego Centrum Kultury

0
Reklama

Już 17 listopada o godzinie 19:00 w Brzeskim Centrum Kultury zaprezentowany zostanie monodram 108 KOSTEK CUKRU z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu w ramach programu TEATR POLSKA! Po spektaklu odbędzie się spotkanie z publicznością z udziałem aktorki.


Spektakl w reżyserii Agaty Puszcz powstał na kanwie pamiętnika należącego do młodej dziewczyny, odnalezionego w gruzach Warszawy tuż po Powstaniu. Irena Sierakowska zginęła w Powstaniu Warszawskim. Wiele lat później w rodzinie Sierakowskich urodziła się kolejna Irena, która została aktorką Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Są miejsca na mapie Warszawy, do których współczesna Irena boi się chodzić, bo wpada tam w stany paniki. Są też czasami miejsca na jej ciele – dziwne wysypki i plamy, które uaktywniają się nagle, a po kilku godzinach znikają. Irena-aktorka szuka przyczyny tych zdarzeń, aż wpada na trop – małe pudełko z pamiątkami, pudełko pamięci. W tym pudełku znajduje się częściowo zwęglony pamiętnik pisany przez Irenę Sierakowską w sierpniu 1944 roku, którego fragmenty nadal jeszcze można odczytać.

Kameralne przedstawienie w adaptacji Zuzanny Bojdy opowiada o prawdziwej historii jednostki uwikłanej w wielkie wydarzenia oraz o prawdziwych emocjach towarzyszących odkrywaniu rodzinnej tajemnicy. Temat Powstania pozostaje żywy i wciąż działa silnie w różnych częściach Polski. To opowieść o wojnie z perspektywy kobiety i cywilki, ale także z perspektywy osoby, która – zwłaszcza współcześnie – nie może jej pojąć.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

108 KOSTEK CUKRU

Tekst: Zuzanna Bojda na podstawie powstańczego pamiętnika Ireny Sierakowskiej

Reżyseria: Agata Puszcz

Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Video: Przemysław Jeżmirski

Zdjęcia: Tobiasz Papuczys

Lekcje stepowania: Dariusz Dudzik

Inspicjentka: Anna Solarek

Obsada: Irena Sierakowska

Bilety w cenie 20 zł do zakupu w Brzeskim Centrum Kultury lub online: https://ekobilet.pl/brzeskiecentrumkultury/spektakl–108-kostek-cukru-45128/494934-bilety-na-spektakl

Reklama