ZSB świętowało 500-lecie urodzin Księcia Jerzego II Piasta

0
Reklama
Reklama

Na zamku w Brzegu wielkie świętowanie. 500. rocznica urodzin Księcia Jerzego Ii Piasta, patrona Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu, to właśnie dziś brzeski władca, panujący tu w XVI w. Jerzy II Piast, przyjmował życzenia i oglądał swoisty turniej zorganizowany na swoją cześć. 

W barwnym pochodzie, który wyruszył ze szkoły na zamkowy dziedziniec wyruszyli uczniowie ZSB oraz zaproszeni goście. Do korowodu dołączyli także Jan Kochanowski z żoną Dorotą i córeczką Urszulą, podobnie, jak książę żyjący w czasach renesansu, a reprezentowani przez uczniów z brzeskiej SP nr 3.  

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Na Zamku Piastów Śląskich Georgianum otworzyła dyrektor ZSB Renata Jabłońska – Denes oraz w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego – Monika Jurek, a także Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz.  

Tradycją jest rozpoczynanie uroczystości od poloneza, który i w tym roku w pięknych strojach renesansowych wraz z gośćmi zatańczyli uczniowie.  

Po oficjalnej ceremonii uczniowie brzeskich szkół ponadpodstawowych rozpoczęli zaciętą rywalizację. W tym roku uczniowie skakali zbiorowo przez skakankę, biegli sztafetowo, przeciągali linę oraz śpiewali karaoke.   

Było dostojnie, hucznie, wesoło i niepowtarzalnie. Wszak nie ma takiej szkoły, która łączy wszystkich uczniów ze szkół średnich, zapraszając do zabawy i zdrowej rywalizacji. Książę Jerzy II Piast byłby dumny z postawy naszej młodzieży.  

Zacięta rywalizacja, wiele emocji i rozstrzygnięcie, z którego okazało się, że ZSB i ZSZ NR 1 są na równi. Obie drużyny osiągnęły tę samą liczbę punktów. W związku z tym, pierwsze miejsce zostało i w jednej szkole i drugiej z tą samą wartością nagród, które ufundował Marszałek Województwa Opolskiego i Starosta Powiatu Brzeskiego. Trzecie miejsce w rywalizacji zajął Zespół Szkół Ekonomicznych, otrzymując nagrodę ufundowaną przez Piotra Jarząbka – Brukarstwo, odwadnianie terenu i roboty bitumiczne „Jarząbek”.  

Przypadająca w tym roku 500. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych książąt piastowskich, zwanego wielkim budowniczym – księcia Jerzego II Piasta, to okazja do świętowania. Georgianum rozpoczęło to wielkie święto ku czci księcia Jerzego II Piasta, a to nie koniec.  

Georgianum 2023 r. wraz z urodzinami naszego patrona nie odbyłoby się, gdyby nie nasi przyjaciele, którzy wsparli nasze działania, a są nimi:  

Brukarstwo Odwadnianie Terenu i Roboty Bitumiczne “JARZĄBEK”, 

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „DACHY Z BLACHY” 

BIMs PLUS dystrybutor produktów z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji i wentylacji, instalacji i techniki sanitarnej. 

Kaufland Polska  

Opolskie Centrum Szkolenia Kierowców STRAŻAK oddział Brzeg 

Piekarnia „Cuper”. 

Anna i Waldemar Bargiel.  

Tegoroczna uroczystość to nie tylko przypomnienie społeczności szkolnej wizerunku Księcia Jerzego II Piasta, słynnego budowniczego, założyciela Piastowskiego Gimnazjum, to także hołd złożony naszemu patronowi, który trwa już od ponad 30 lat. Dziękujemy wszystkim za udział, za zaangażowanie, za bycie razem z nami – mówiła na zakończenie dyrektor ZSB Renata Jabłońska – Denes.  

Monika Wojciechowska

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama