Skorogoszcz obchodziła swoje 800-lecie

0
fot. TRL "Zielony Most" w Skorogoszczy / UM w Lewinie Brzeskim
Reklama

W niedzielę (17. września), w zespole parkowo-pałacowym w Skorogoszczy obchodzono uroczystość 800-lecia miejscowości. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i było doskonałą okazją do poznania lokalnej historii Skorogoszczy.


Przypomnijmy, że od 1271 do 1945 roku Skorogoszcz posiadała prawa miejskie, ale pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości są datowane w dokumentach z 1223 roku. To oznacza, że Skorogoszcz ma już 800 lat i z tej okazji mieszkańcy świętowali jubileusz.

  • „W godzinach dopołudniowych, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Tomasza Fortalskiego, można było poznać dzieje kościoła parafialnego pw. Św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy. Po południu z kolei zaprezentowały się artystycznie dzieci ze skorogoskiego Publicznego Przedszkola, a po nich uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej, którzy zaprezentowali projekt pn. „Legendy 800-letniej Skorogoszczy”, którego zwieńczeniem była publikacja o tym samym tytule, napisana i zilustrowana przez nich samych! A jeszcze na dodatek, gra terenowa dla dzieci pn. „Bajkowy lasek”, przygotowana przez skorogoską filię Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej. Całemu plenerowemu wydarzeniu towarzyszyło Bractwo Rycerskie z Byczyny, które rozbiło swój obóz, kuchnię rycerską, kramy rzemieślnicze z mieczami, łukami i wyrobami z drewna. Następnie miała miejsce prezentacja oręża, pokazy walk rycerskich, prezentacja szyków bojowych, tor łuczniczy, gry i zabawy plebejskie dla dzieci, w końcu inscenizacja bitwy na polanie. A do tego wszystkiego występy zespołu muzyki dawnej” – czytamy w relacji pana Dariusza Zięby na stronie internetowej Gminy Lewin Brzeski.

Obchody 800-lecia Skorogoszczy miały znacznie szerszy program rozrywkowy, bo wieczorem na placu dawnego hrabiowskiego pałacu miała miejsce zabawa taneczna. Organizatorzy wydarzenia przygotowali również dwie wystawy: „Pieczęcie gminne na Śląsku Opolskim” – Archiwum Państwowe w Opolu oraz „Skorogoszcz na mapach Śląska 1545 – 1922” – ze zbiorów specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
  • „Nie zabrakło również czegoś dla podniebienia, bowiem Organizatorzy przygotowali domowe wypieki, serwis kawowy, kiełbaski z rożna. W obchodach 800-lecia i Europejskich Dniach Dziedzictwa w Skorogoszczy wziął udział Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, który docenił inicjatywę popularyzowania naszego dziedzictwa oraz pochwalił organizację tegorocznego wydarzenia. W tegorocznych obchodach EDD byli obecni również: Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Włodek, Monika Jurek reprezentująca Starostwo Powiatowe w Brzegu, Zastępca Burmistrza Dariusz Struski, Radni i Sołtysi. Warto dodać, że impreza koordynowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, a jej Organizatorami byli: Towarzystwo Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” i Sołectwo Skorogoszcz, Gmina Lewin Brzeski, Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim filia w Skorogoszczy, Przedszkole Publiczne w Skorogoszczy i Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy” – podsumowuje w swojej relacji pan Dariusz Zięba.
Reklama