W weekend możliwe opady deszczu i większe zachmurzenie [prognoza synoptyczna]

0
fot. IMGW / archiwum
Reklama
Reklama

W piątek na przeważającym obszarze kraju będzie jeszcze słonecznie, ale w sobotę i niedzielę, w wielu regionach Polski pojawią się przelotne opady deszczu. Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku nieco większe zachmurzenie, a na Przedgórzu Sudeckim możliwe burze. Ogólnie będzie ciepło, temperatura powyżej 20°C, ale przeszkadzać może silniejszy wiatr.


PIĄTEK (17.05) – sytuacja baryczna

Wschodnia i północno-wschodnia Polska pozostaje na skraju wyżu z centrami nad Bałtykiem i Ukrainą. Pozostały obszar kraju jest w zasięgu niżu z ośrodkami nad Zatoką Biskajską i Niemcami. Pozostajemy w powietrzu polarnym kontynentalnym, jedynie nad południowy zachód napływa wilgotniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, w ciągu dnia wzrastające do dużego. Po południu miejscami przelotne opady deszczu, a na południu również burze. Wysokość opadów na południu punktowo do 10 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, w rejonach podgórskich od 18°C do 20°C, wysoko w Sudetach od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, południowo-wschodni i wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 70 km/h, południowo-wschodni. W trakcie burz porywy do 65 km/h.

Wrocław: 22°CJelenia Góra: 19°CLegnica: 22°C
Opole: 22°CKatowice: 21°CCzęstochowa: 21°C

SOBOTA (18.05) – sytuacja baryczna

Polska będzie w zasięgu niżu znad Niemiec, tylko początkowo północny wschód pozostanie pod wpływem wyżu. Od południowego zachodu w głąb kraju przemieści się strefa frontu okluzji. Z południowego zachodu napłynie wilgotniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu miejscami burze. Prognozowana suma opadu w czasie burz zwłaszcza w centrum i na wschodzie regionu około 20 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na południu do 22°C na wschodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, wschodni i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu i burze. Temperatura od 5°C do 7°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, południowy.

Wrocław: 22°CJelenia Góra: 16°CLegnica: 20°C
Opole: 20°CKatowice: 22°CCzęstochowa: 21°C

NIEDZIELA (19.05) – sytuacja baryczna

Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Z południa i południowego zachodu będzie napływać ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, zwłaszcza na zachodzie regionu i na Przedgórzu Sudeckim i tam przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 21°C do 25°C, na Przedgórzu od 19°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, po południu od zachodu skręcający na południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu, po południu miejscami burze. Temperatura od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy.

Wrocław: 23°CJelenia Góra: 20°CLegnica: 23°C
Opole: 24°CKatowice: 25°CCzęstochowa: 24°C

źródło: IMGW-PIB

Reklama
Reklama
Reklama