100 tysięcy dzieci bez świadczenia wychowawczego. ZUS apeluje do rodziców

0
fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama

Część rodziców zwleka ze złożeniem wniosku o 800+ na nowy okres świadczeniowy. Według szacunków ZUS, w całym kraju rodzice i opiekunowie nie złożyli jeszcze wniosków na około 100 tys. dzieci. Warto się pospieszyć.


Złóż wniosek w czerwcu

Rodzice, którzy zawnioskują o świadczenie wychowawcze w czerwcu mogą spodziewać się pieniędzy na kontach najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800+ rozpoczął się 1 czerwca br., i potrwa do końca maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.

  • „O świadczenie wychowawcze rodzice mogą wnioskować już od początku lutego. Od tego momentu na Opolszczyźnie zanotowaliśmy ponad 92,3 tysięcy wniosków o 800+ na nowy okres świadczeniowy. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły powinny pamiętać, że jeśli wniosek nie wpłynie do ZUS-u w czerwcu to pieniądze za ten miesiąc przepadną, a prawo do wypłaty będzie przysługiwać do miesiąca złożenia wniosku czyli na przykład od lipca bądź kolejnego miesiąca” – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS już od końca maja przelewa pieniądze na rachunki bankowe rodziców w ramach okresu rozliczeniowego, który wystartował z początkiem czerwca. W tym czasie wartość przelewów zrealizowanych przez Zakład sięgnęła 2 mld zł.

Możesz sprawdzić swój wniosek

Jeśli rodzice mają wątpliwość czy w prawidłowy sposób złożyli wniosek, to można to w łatwy sposób zweryfikować. Wystarczy zalogować się na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To w tej aplikacji można sprawdzić czy wniosek trafił do ZUS i to bez względu na to jakim kanałem został złożony, tj. czy był wysyłany przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną, portal Emp@tia czy aplikację mobilną mZUS.

Każdy wnioskujący w zakładce „Rodzina 800+” w oknie „Szczegóły Twoich wniosków’’ może sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS, ale również to na jakim etapie obsługi jest ten wniosek.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Reklama
Reklama