Wrześniowa powódź całkowicie zdewastowała Wronów. Straty komunalne, uszkodzone obiekty, szkoły, parki, kąpielisko, drogi i infrastrukturę w samym Lewinie Brzeskim, są szacowane na około 190 milionów złotych. Zniszczenia i szacunki dotyczące mieszkań i domów jeszcze nie są zewidencjonowane i policzone. Jedno jest pewne. Będą ogromne. Kontenery mieszkalne i osuszacze, to najbardziej potrzebne teraz rzeczy w gminie.
Tymczasowe kontenery mieszkalne są niezbędne, aby ludzie z zalanych domów i mieszkań mieli gdzie zamieszkać na czas ich remontów. Prace w zależności od stopnia zniszczeń mogą potrwać nawet do przyszłego roku. W dalszym ciągu potrzebne są osuszacze.
– „W zasadzie domy i mieszkania w całym Wronowie nie nadają się do zamieszkania i wymagają mniejszych lub większych remontów. Jedynie te posesje, które posiadały poddasza, to mogą być zamieszkane na takiej zasadzie, że można przebywać w górnej kondygnacji i dokonywać remontu i naprawy parteru. We Wronowie około 30 domów jest parterowych. Żeby ich mieszkańcy mogli rozpocząć remonty muszą mieszkać w tymczasowych kontenerach. Obecnie mieszkają w hotelach, świetlicach, mieszkaniach zastępczych albo u rodziny. Podobną sytuację mają mieszkańcy dwóch domostw w Stroszowicach i Kantorowicach” – relacjonuje burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara.
Szkody w samym Lewinie Brzeskim są obecnie szacowane. Urzędnicy z magistratu kończą obecnie spisywanie i szacowanie strat. Wiadomo, że około 600 budynków było zalanych.
– „Bardzo duża ilość pieców centralnego ogrzewania jest unieruchomiona. Także tych, do których udzielaliśmy dofinansowań. Albo mają uszkodzone moduły sterowania, albo są jeszcze zalane. Dlatego apeluję o pomoc do instalatorów i firm zajmujących się tą branżą. Potrzebna jest Wasza pomoc w naprawie albo wymianie części do tych urządzeń. Przy okazji dziękuję ludziom dobrej woli wpłacającym na naszą zbiórkę dla powodzian. Także tym, którzy przybywają do naszej gminy i po prostu pomagają w usuwaniu skutków kataklizmu” – dodaje Artur Kotara.
Straty komunalne w samym Lewinie Brzeskim są ogromne. Uszkodzone obiekty, szkoły, parki, kąpielisko, drogi i infrastruktura. Wstępne szacunki wskazują na straty około 190 milionów złotych. Przypomnijmy, że cały budżet Gminy Lewin Brzeski to około 90 milionów. Z tego prawie 20 milionów co roku przeznaczano na inwestycje. Gdyby gmina sama chciała odbudować swoją zniszczoną infrastrukturę i obiekty do niej należące, to odbudowa potrwałaby prawie dekadę. Zakłady pracy, które również ucierpiały podczas powodzi z terenu gminy zgłaszają szacunkowe straty na poziomie blisko 40 milionów złotych.
Przypominamy także o koordynatorach gminnych
Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara podaje do wiadomości listę koordynatorów gminnych, którzy działają na różnych płaszczyznach i w różnych tematach – dzwońcie w razie pytań i wątpliwości!
- Koordynator ds. żywności, środków chemicznych i suchych (łopaty, grabie, miotły, itp.) oraz OSP – Zbigniew Jurcewicz, tel. 884 991 431
- Koordynator ds. osuszaczy – Rafał Poziemski, tel. 728 473 322
- Koordynator ds. Przedsiębiorców – Aleksandra Lipka, tel. 504 083 587
- Koordynator ds. szacowania budynków użyteczności publicznej i obiektów komunalnych – Marcin Kulesza, tel. 504 083 496
- Koordynator ds. Wolontariuszy – Dominika, tel. 500 319 099
- Koordynator ds. darowizn i wpłat finansowych – Marzena Demska, tel. 608 654 690
- Koordynator ds. funkcjonowania oświaty – Beata Hargot, tel. 668 472 339
- Koordynator ds. komunalnych, oczyszczania miasta – Joanna Mokrzan, tel. 600 254 276
- Koordynator ds. socjalnych (zakwaterowanie i wyżywienie Wolontariuszy) – Wojciech Najda, tel. 605 241 233
- Koordynator ds. rolnictwa – Elżbieta Juszczak-Derzypolska, tel. 601 421 529
- Koordynator ds. społecznych (wnioski pomocowe) – Alicja Cieślik, tel. 513 335 262
Zbiórka charytatywna środków (JEST JEDYNĄ ORGANIZOWANĄ ZBIÓRKĄ PRZEZ GMINĘ LEWIN BRZESKI)
Burmistrz Lewina Brzeskiego podaje numer rachunku, na który można wpłacać datki na likwidację skutków powodzi dla mieszkańców Gminy Lewin Brzeski. Osoby chętne proszone są o wpłacanie środków pieniężnych z dopiskiem: pomoc dla powodzian
Nr rachunku: 05 8870 0005 1003 0100 1850 0203
Dla wpłat zza granicy PL 05 8870 0005 1003 0100 1850 0203
Dla przelewów zagranicznych Revolut, PayPal SWIFT: POLUPLPR nr konta