Kadrowicz z „Jedynki”

0
Na zdjęciu: Paweł Salacz ze swoim pierwszym trenerem Mirosławem Kołodziejczykiem podczas wygranego przez reprezentację Polski Turnieju Czterech Narodów w Opolu

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu wydaje się być kuźnią sportowych talentów. Po olimpijczyku i mistrzu świata w kolarstwie torowym Adrianie Teklińskim, kolejny absolwent tej szkoły staje się dumą naszego miasta. Mowa o Pawle Salaczu, który zaczyna być ważną postacią reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Jego talent już w II klasie szkoły podstawowej zauważył Mirosław Kołodziejczyk, nauczyciel wychowania fizycznego i pierwszy trener.


Mimo bardzo młodego wieku, Paweł zaczął systematyczne treningi w brzeskim Orliku również pod okiem trenera Marka Szulczewskiego. Jak sam powtarza w licznych wywiadach prasowych, bardzo ceni sobie pierwsze sukcesy w zawodach szkolnych i te poważniejsze na licznych turniejach ogólnopolskich.

Jako zawodnik Orlika Brzeg Paweł Salacz dwukrotnie zajmuje IV miejsce w Finałach Mistrzostw Polski Dzieci. Po ukończeniu Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku szybko staje się podstawowym zawodnikiem Wybrzeża Gdańsk. W sezonie 2018/2019 jest najskuteczniejszym strzelcem PGNiG Superligi na pozycji obrotowego. Był najlepszym graczem piątej kolejki i zostaje wybrany do siódemki Jesieni Superligi.

Naturalną tego konsekwencją było powołanie Pawła do reprezentacji Polski. Już w swoim debiucie, w meczu z reprezentacją Niemiec pokazał się z jak najlepszej strony, rzucając 4 bramki. Przed nim kolejne występy w reprezentacji na licznych turniejach. Miejmy nadzieję, że już na stałe i z sukcesami Paweł zagości w jej szeregach.