Franciszek Moszumański odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi

0
fot. Opolski Urząd Wojewódzki

Wieloletni trener klubu kolarskiego „Ziemia Brzeska” otrzymał odznaczenie państwowe za działalność na rzecz Ojczyzny i regionu. We wtorek (5 marca), Franciszek Moszumański odebrał Złoty Krzyż Zasługi nadany postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.


Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Wojewoda Adrian Czubak uhonorował wyróżnione osoby trzema Złotymi Krzyżami Zasługi, jednym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalami za Długoletnią Służbę.

– Jestem miło zaskoczony, ale też i dumny. Cieszę się, że moja wieloletnia praca trenerska została doceniona. Nie zawsze ona jest łatwa, jednak daje wiele radości, nie tylko mi, ale także kibicom – mówi Franciszek Moszumański.

Trener kolarski z Brzegu jest nazywany ojcem sukcesów wielu znakomitych kolarzy. Jest wychowankiem i pierwszym trenerem wielu mistrzów Polski, Europy i Świata. Pod jego okiem swoje kariery zawodowe rozpoczynali tacy zawodnicy jak: Adrian Tekliński, Wojciech Pszczolarski, Krzyszof Maksel, Tomasz Leśniak, Dominika Żukowska, czy Andrzej Bartkiewicz. Franciszek Moszumański od blisko 50 lat popularyzuje tę dyscyplinę sportową i od samego początku jest związany z klubem „Ziemia Brzeska”.