XVI Olimpiada Integracyjna

0

7.06.2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 odbyła się kolejna, już XVI, Olimpiada Integracyjna. Patronat honorowy nad tą imprezą objął Burmistrz Brzegu – Jerzy Wrębiak. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Brzegu – Jerzy Wrębiak, Przewodnicząca Komisji Oświaty – radna Renata Listowska, Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 10 – Iwona Makarewicz, Dyrektor Żłobka Miejskiego ,,Tęczowy Świat” – Emilia Świtoń, Kierownik WTZ – Magdalena Kłoda oraz były nauczyciel Ósemki – Ryszard Milewski. Po uroczystym wprowadzeniu gości przez panią dyrektor szkoły Lucynę Bończak – w rytmie marszu weszły na salę wszystkie drużyny, które reprezentowały: Publiczne Przedszkole Integracyjne nr 7, brzeskie szkoły podstawowe, Zespół Szkół Specjalnych, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Brzegu i Lewina Brzeskiego.


,,Jeśli od razu Ci się nie powiedzie, próbuj, próbuj, próbuj”.
Norman Vincent

Gdy zespoły zajęły swoje miejsca, nastąpiła uroczysta ceremonia otwarcia Olimpiady. Uczennice klas szóstych wniosły flagi: olimpijską i polską, Tadeusz Muca – uczeń klasy 6a odczytał Apel Olimpijski oraz zapalono znicz. Po uroczystym rozpoczęciu – głos zabrała dyrektor PSP nr 8, która oficjalnie przywitała wszystkie drużyny oraz zaproszonych gości. Podkreśliła znaczenie integracji, które wyraża się we wzajemnym stosunku zarówno osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych, w którym są respektowane takie same prawa, liczą się takie same wartości. Następnie przekazała głos Panu Burmistrzowi, który życzył uczestnikom odwagi w podejmowaniu codziennych wyzwań, dzielności i wytrwałości w wysiłku sportowym, realizacji dążeń do osiągania sukcesów oraz poczucia zwycięstwa podczas wspólnej rywalizacji poprzez pokonywanie barier i własnych słabości, po czym uroczyście otworzył nasze Igrzyska.

Tegoroczna Olimpiada odbyła się pod hasłem ,,Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”, a nasze konkurencje sportowe były związane z piłką nożną. Specjalnym gościem tegorocznej zabawy był nasz brzeżanin, były reprezentant Polski, Marcin Nowacki. W kilku słowach opowiedział o swojej karierze sportowej, a następnie odpowiadał na zadawane przez naszych zawodników pytania. Potem liczyła się już tylko świetna zabawa i współzawodnictwo między zespołami. Jak co roku – naszym głównym celem była integracja osób niepełnosprawnych z osobami sprawnymi. W czasie zawodów – obok rywalizacji – liczyła się jednak przede wszystkim dobra zabawa, która dostarczała uczestnikom i gościom dużo pozytywnej energii. Podczas tych kilku godzin wszyscy czuliśmy podniosłą, wyjątkową, olimpijską atmosferę.

W naszych Igrzyskach nie było przegranych, mimo uzyskanych punktów – wszyscy zawodnicy byli zwycięzcami. Każda drużyna została obdarowana dyplomem, nagrodą – piłką nożną oraz biletami wstępu na pływalnię, a każdy uczestnik został udekorowany medalem. Fundatorem upominków była nasza szkoła, Burmistrz Brzegu oraz MOSiR. Po zamknięciu Igrzysk przez dyrektor szkoły nastąpiło wystrzelenie w górę konfetti i wszystkie zespoły stanęły do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Impreza była przygotowana i poprowadzona przez nauczycieli wychowania fizycznego, a wspomagali ich dzielnie uczniowie klasy 6a i 6b. Do zobaczenia za rok!

Joanna Gazda