Kulisy powstania Hymnu „SKS Orlik” Brzeg

0
fot. archiwalne

Już jutro Orlik rozpoczyna sezon w rozgrywkach dolnośląskiej drugiej ligi. Tym samym Brzeżanie powalczą o lepszy rezultat niż w ubiegłym sezonie. Tymczasem po zakończeniu poprzedniego sezonu kilku ludzi związanych z klubem wpadło na pomysł powstania hymnu Orlika.


Pomysł na powstanie hymnu powstał z inicjatywy prezesa klubu Michała Naroga. Napisaniem tekstu zajął się natomiast Ryszard Bisiuk. Oprócz tej dwójki w projekt zaangażowali się Grzegorz Bukowski i  Barbara Mark.

Wbrew pozorom stworzenie hymnu klubowego okazało się nie lada wyzwaniem. Ostatecznie udało się, ale potrzebowałem wsparcia swojej żony – „tekściarki”, oraz multiinstrumentalisty i muzykologa Grzegorza Bukowskiego. Ważne, by tekst do takiego utworu był prosty i zawierał kilka kluczowych słów związanych z historią, miejscem, walką i nazwą drużyny. Od strony muzycznej tego typu utwory cechuje wyraźny rytm ułatwiający skandowanie przez kibiców – wyjaśnia współautor Ryszard Bisiuk.

Kompozycja muzyki do utworu powstała w studio nagraniowym Grzegorza Bukowskiego. Nagranie było spontanicznym przedsięwzięciem. Niewykluczone, że utworu w przyszłości będzie można odsłuchać również na żywo podczas jednego ze spotkań Orlika. Jak zaznaczają twórcy hymnu, być może powstaną również inne warianty utworu.

Władze klubu po zapoznaniu się z naszym pomysłem zaakceptowały nasz patent na hymn i tak już zostało. Nie wiem dokładnie ile czasu zajęło napisanie tekstu, ale z doświadczenia wiem, że czasem trafny, prosty tekst wymaga skupienia i żmudnej pracy – dodaje Bisiuk.

Nie licząc pierwszego meczu ligowego, który będzie zapoznawczy z hymnem, to na kolejnych spotkaniach na trybunach, lub przy wejściu pojawią się gotowe wydruki z tekstem naszego hymnu i możliwość wspólnego odśpiewania naszego utworu – dodał Michał Naróg prezes klubu SKS Orlik Brzeg.

Orlik rozpocznie swoje pierwsze ligowe spotkanie już w sobotę (14.09) o godzinie 18:30. Rywalem będzie drużyna ŚKPR-u Świdnica. Przed spotkaniem, w trakcie i zapewne po nim kibice będą mogli kilkukrotnie usłyszeć nowy hymn klubu  i wczuć się w rytm. W imieniu zawodników i władz klubu zapraszamy do gorącego dopingu brzeskich szczypiornistów!