Polska – Łotwa 1 : 0 w bitwie arcymistrzów na Zamku Piastów Śląskich 

0

Nasz piękny brzeski zamek dzięki przychylności dyrektora Muzeum Dariusza Byczkowskiego po raz kolejny gościł wybitnych szachistów. W sobotni poranek na zaproszenie CM Andrzeja Krzywdy przybyli m.in. arcymistrzowie Toms Kantans z Łotwy i Oskar Wieczorek (KSz Polonia Wrocław), mistrzyni międzynarodowa Anna Kantane a także troje kandydatów na mistrza i mistrz FIDE Filip Cukrowski. Wszyscy zgłoszeni zawodnicy legitymowali się rankingiem Elo co gwarantowało wysoki poziom partii i spore emocje.


Turniej poświęcony był pamięci Mieczysława Iskierki, kielczanina, sędziego klasy międzynarodowej ( był sędzią głównym Memoriału Akiby Rubinsteina w Polanicy Zdroju w 1973 roku), pierwszego administratora rankingu Polskiego Związku Szachowego oraz Jego córki, Joanny Stalińskiej, która kilka lat temu udostępniła unikatową kolekcję dyplomów zdobytych przez Jej ojca, wykonanych w warunkach obozowych podczas II Wojny Światowej w niemieckim obozie jenieckim w Murnau. Ekspozycja pięknych rodzinnych pamiątek wzbudziła zachwyt i uznanie.

Turniej przebiegał w bardzo przyjaznej i sportowej atmosferze. Kluczowa dla rezultatów rywalizacji była runda czwarta, w której doszło do bezpośredniego starcia liderów listy startowej (zdjęcie, po prawej Polak). Więcej zimnej krwi zachował młody polski arcymistrz. Pokonując Łotysza objął prowadzenie, którego nie oddał do końca. Klasyfikację kobiet wygrała Anna Kantane, a rywalizację do lat 20 brzeżanka, Magdalena Jurkowska. Turniej sędziował zaprzyjaźniony Łukasz Kłykow z Oławy.

Szczegółowe wyniki pod adresem: Brzeska Szachownica albo Chessarbiter