Mistrzostwa „EURO 2020” przeniesione. „Optymistyczne warianty” w piłce nożnej na kolejne miesiące.

0
fot. Archiwum

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które miały odbyć się w tym roku, zostały przeniesione na 2021 r. Powód to zagrożenie epidemiologiczne spowodowane pandemią koronawirusa. Mistrzostwa miały by odbyć się na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku (11 czerwca – 11 lipca). PZPN podała również „optymistyczne warianty” w piłce nożnej na kolejne miesiące.


W mediach krążyły dwie możliwości, pierwsza to przełożenie mistrzostw o rok i to ona będzie obowiązywała. Natomiast druga opcja to przełożenie mistrzostw na grudzień tego roku. Wygrał wyraźnie rozsądek w władzach europejskiej federacji piłki nożnej. Przełożenie Mistrzostw Starego Kontynentu pozwoli również drużynom narodowym na lepsze przygotowanie się do Mistrzostw Świata 2022, które odbędą się w Katarze, jednym z państw z Półwyspu Arabskiego. Zaplanowane spotkania eliminacyjne do MŚ w Katarze w czerwcu 2021 r. zostaną przeniesione na inny termin.

Do kolejnych kluczowych rozwiązań związanych z organizacją EURO 2020 i zagrożeniem epidemiologicznym jest przełożenie spotkań drużyn narodowych i turnieju barażowego na czerwiec 2020. Inne wydarzenia związane z piłką nożną w Europie, takie jak: Finały Finały Ligi Narodów, EURO U21, EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie. Kluby macierzyste będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników-kadrowiczów na wszystkie spotkania swoich reprezentacji, które rozegrają spotkania w innych terminach.

Rozgrywki klubowe jeżeli sytuacja pozwoli, zarówno w Europie jak na naszym krajowym podwórku powinny zostać zakończone do czerwca 2020 r. Spotkania ligowe będą rozgrywane w środku tygodnia
natomiast puchary europejskie w weekendy. Rundy eliminacyjne do pucharów europejskich na sezon 2020/2021 zostaną rozegrane w innym terminie.