Rząd luzuje obostrzenia. Dobre wieści dla sportu amatorskiego – co zmieni się 12 lutego

0

Otwarte zostaną stoki narciarskie, obiekty sportowe na świeżym powietrzu oraz baseny, ale wciąż nie będziemy mogli skorzystać z siłowni i aquaparków. Nowe zasady w sporcie będą obowiązywać od 12 do 26 lutego. Na razie na próbę.

Zamknięte od 28 grudnia stoki narciarskie i baseny oraz obiekty pod gołym niebem, takie jak boiska, korty i wiele innych znów będą otwarte. Wznowiony zostanie też sport amatorski na świeżym powietrzu, czyli chociażby piłka nożna w niższych ligach. Rząd jednak nie zdecydował się na otwarcie hal sportowych, siłowni i aquaparków.

Drużyny z powiatu brzeskiego wznowią za chwilę treningi i z dużym prawdopodobieństwem rozpoczną rozgrywki ligowe w planowanych na marzec terminach. Do tej pory nie było to tak oczywiste i oczywiście wciąż nic w tym pewnego. Jednak poluzowywanie obostrzeń daje nadzieję na to, że runda wiosenna odbędzie się.

Czwartoligowe LZS Starowice Dolne, LZS Skorogoszcz, Olimpia Lewin Brzeski, występująca w klasie okręgowej Victoria Dobrzyń oraz grające w klasie A KS Skarbimierz, Victoria Kościerzyce, Burza Lipki, Pogoń Łosiów, KS Kruszyna-Prędocin, GKS Grodków i LZS II Starowice Dolne rundę jesienną mają rozpocząć w pierwszy weekend marca.

Tydzień później wystartuje również klasa B, a wraz z nią: Orzeł Olszanka, KS Łukowice Brzeskie, LZS Golczowice, Polonia Przylesie, Olimpia II Lewin Brzeski, Błękitni Przecza, KS Jankowice Wielkie, Zryw Szydłowice, Victoria Wierzbnik, Czarni Przylesie Dolne i Spartan Wójtowice.

Oprócz częściowego odmrożenia sportu i rekreacji, rządzący zdecydowali się też na otwarcie hoteli. Skorzystać z nich będzie mógł każdy, jednak pod kilkoma warunkami: dostępna będzie tylko połowa pokoi, hotelowe restauracje pozostaną nieczynne, a posiłki będą serwowane na wynos.

Gościć klientów będą mogły też kina, teatry, opery i filharmonie. Oczywiście nie bez ograniczeń, bowiem połowa miejsc siedzących ma pozostać pusta, a widzowie powinni być w maseczkach. W dodatku, podczas kinowych seansów, nie będzie można jeść.

Nie zjemy również w żadnej restauracji, te bowiem pozostaną zamknięte na kolejne dwa tygodnie. Jedyną możliwością na działalność polskiej gastronomii będą wciąż posiłki na wynos i dowóz.

Wszystko to ogłoszono podczas piątkowej (6 lutego) konferencji prasowej Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego i wicepremiera Piotra Glińskiego. Obaj podkreślali, że zależy im na zdrowiu obywateli.

„Każda forma sportu uprawiana na zewnątrz ma się również przyczynić do odbudowy zdrowia Polaków” – podkreślał minister. „Apelujemy o odpowiedzialność – reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany” – mówił wicepremier.