Koniec wyczerpującej czwartoligowej telenoweli. LZS Starowice Dolne, LZS Skorogoszcz i Olimpia Lewin Brzeski rozpoczęły wakacje

0
Skorogoszcz pokonał Odrę i pozostał w 4. lidze!

Po czterdziestu dwóch kolejkach zakończył się prawdopodobnie najdłuższy sezon w historii opolskiej 4. ligi. W ostatnim dniu rywalizacji wygrały LZS Starowice Dolne i LZS Skorogoszcz, a spadająca do klasy okręgowej Olimpia Lewin Brzeski pożegnała się z ligą sromotną porażką.

LZS Starowice Dolne, który już dawno zapewnił sobie 2. miejsce w tabeli, na deser do tego udanego sezonu pokonał LZS Walce. Wszystkie gole w tym wyjazdowym spotkaniu starowiczanie zdobyli już w pierwszej połowie. Wygrali 3-0 i zakończyli rundę mając o 18 punktów mniej niż pierwszy Ruch Zdzieszowice i o 16 więcej niż trzeci Agroplon Głuszyna.

Wynik w 21. minucie otworzył Kacper Pawlus, a dwa trafienia tuż przed przerwą dołożył Bartłomiej Rakowski. Warto jednak odnotować, że gospodarze od 3. minuty grali w dziesiątkę po czerwonej kartce Mateusza Płóciennika, co znacząco wpłynęło na grę walczącego już tylko o honor LZS-u Walce.

Jedyną naszą drużyną, która w miniony weekend nie grała o „pietruszkę”, był LZS Skorogoszcz. Choć podopieczni Marcina Fecia teoretycznie mieli już zapewnione utrzymanie, to i tak chcieli wygrać, żeby uchronić się przed spadkiem w przypadku ewentualnego powiększenia strefy spadkowej przy zielonym stoliku. Dokonali tego i kolejny sezon będzie trzecim w historii, który ten klub spędzi w 4. lidze.

Ostatnim rywalem Skorogoszczy w tym sezonie była Odra II Opole. Rezerwy pierwszoligowca ze stolicy województwa rozpoczęły bramką i LZS Skorogoszcz musiał gonić wynik. Wyrównanie przyszło szybko, bo po jedenastu minutach rzut karny wykorzystał Kamil Klimczak. Niedługo potem trafił też Sławomir Tramsz, a gola do szatni zdobył Grzegorz Grabas.

Role szybko się odwróciły, było 3-1 dla Skorogoszczy i w drugiej połowie to Odra goniła rywali. Kontakt złapać mogła jeszcze przed 80. minutą, ale rzut karny w wykonaniu Michała Sparwassera wybronił Dawid Lach. Czego opolanie nie dokonali w ostatnim kwadransie drugiej połowy, to zrobili w doliczonym czasie gry, ale skończyło się na bramce kontaktowej, do remisu już nie doszło. Dzięki wygranej 3-2 w ostatniej kolejce LZS Skorogoszcz zakończył sezon na 13. miejscu.

O ile Starowicom i Skorogoszczy udało się wygrać swoje finałowe starcia, tak Olimpia Lewin Brzeski pożegnała się z 4. ligą w bardzo słabym stylu. Kanonadę Fortuny Głogówek na jej własnym terenie rozpoczął jeden z lewinian, Tomasz Antkowiak. Gol samobójczy z 11. minuty rozwiązał worek z bramkami, których gospodarze zdobyli jeszcze sześć! Honorowe trafienie dla Olimpii zaliczył natomiast Bartosz Nesterów i w ten sposób mecz zakończył się wynikiem 7-1.

Drużyna z Lewina Brzeskiego zakończyła sezon na 21. miejscu, czyli ostatnim nie licząc 22. pozycji zajmowanej przez wycofaną Swornicę Czarnowąsy, która nie rozegrała rundy wiosennej. Boisko pokazało, że utrzymanie było dla lewinian nieosiągalne. Jeśli strefa spadkowa rzeczywiście obejmie sześć zespołów, to Olimpii do pozostania w 4. lidze zabrakło aż 20 „oczek”!

Kolejny sezon w 4. lidze rozpocznie się 14 sierpnia, a runda jesienna potrwa do 27 listopada. Tym razem w rozgrywkach wystąpi mniej drużyn, bo nie 22, lecz 18. Oznacza to, że w ciągu całego sezonu LZS Starowice Dolne i LZS Skorogoszcz rozegrają po 34 mecze – po 17 jesienią i po 17 wiosną. Jesienne kolejki 4. ligi pokryją się z jesiennymi kolejkami klasy okręgowej, w której również wystąpią dwa zespoły z powiatu brzeskiego: Olimpia Lewin Brzeski (spadkowicz) i KS Skarbimierz (beniaminek).