Hit kolejki dla Stali

0

W sobotni wieczór, przy niemal pełnych trybunach hali przy Oławskiej, koszykarki Stali Brzeg podejmowały Akademiczki z Gorzowa. Na otwarcie sezonu, 13 października, brzeżanki przegrały na wyjeździe 53:64 i była to, jak dotąd, jedyna przegrana w tym sezonie drużyny Dariusza Konstanciuka.

Mecz rozpoczął się od prowadzenia gorzowianek 4:0. Stal wyrównała w 5’minucie, po dwóch koszach z rzędu Agaty Majki i było 8:8. Kłopoty nadeszły od 7’minuty. Dwie trójki serią trafiła kapitan AZS-u Alicja Witkowska i dołożyła trzeci kosz, tym razem za dwa oczka. Dziesiąty punkt z rzędu AZS zdobył za sprawą Darii Stelmach i w 8’minucie zrobiło się 20:11 dla gości. Gorzowianki grały twardo w obronie, ale i nie przepisowo, stąd sędziowie gwizdali faule. Brzeżanki z 50% skutecznością wykorzystywały rzuty wolne i mozolnie odrabiały w końcówce kwarty straty. Pierwsze 10.minut zakończyła 2.pkt. Karolina Kozera i Stal przegrywała już tylko 17:20.
W drugiej kwarcie obudziła się Justyna Daniel. Rzuciła 6.pkt i obok Agaty Majki (5.pkt.), była najskuteczniejszą koszykarką w tej partii. Gospodynie zagrały z podobną skutecznością w ataku, co w pierwszych 10.minutach, ale dużo lepiej w obronie. Pozwoliły gorzowiankom rzucić tylko 11.pkt. i objęły prowadzenie do przerwy 35:31.
Po wznowieniu gry do odrabiania strat zabrały się Akademiczki. Zdobyły pierwsze 2.pkt, na które szybko odpowiedziała Martyna Mićków. Ale po kolejnym trafieniu przyjezdnych było już tylko 37:35 dla Stali. W 25’minucie Mićków trafia za trzy. Brzeg prowadzi 44:38. Bardzo dobrze wyglądała gra obu zespołów w obronie. Punkty można było zdobywać albo rzutami z daleka, lub po szybkiej kontrze. Kanon przerwała w 27’minucie znów Martyna Mićków, która dynamicznie i efektownie przebiła się pod kosz AZS-u. Później jednak na parkiecie królowała kontra, a najlepiej odnajdywała się w niej Justyna Daniel. Właśnie dzięki szybkim atakom, na minutę przed końcem trzeciej ćwiartki Stal objęła 10-punktowe prowadzenie 52:42.
Pierwsze dwie minuty ostatniej odsłony – na korzyść gości 6:2. Brzeżanki próbowały robić wynik rzutami za trzy, ale skuteczności po prostu nie było. Ważna była 33’minuta. Jeden punkt z wolnego rzuca Daniel, po drugim, niecelnym, zbiera Buszta i podaje do Majki, z czego wyszła akcja 3.pkt. Gorzowianki spudłowały, a po przeciwnej stronie, spod kosza trafiła Teklińska. Pięć punktów z rzędu dało miejscowym wysokie prowadzenie 59:48.
W 35’minucie obejrzeliśmy akcję meczu MVP spotkania – Martyny Mićków. Brzeg gra długą akcję bez pomysłu na jej zakończenie. Na sekundę przed końcem czasu na jej przeprowadzenie, piłka trafia w ręce Martyny na 10 m. Daleko? Nieważne, rozgrywająca Stali równo z syreną posyła piłkę do kosza.
Drobnymi kroczkami gospodynie powiększają przewagę. W 36’minucie wynosi już ona 15.pkt. Po 3-punktowej akcji Katarzyny Iwanickiej w 38’minucie sprawa wygranej się rozstrzygnęła. Stal prowadziła bowiem 71:56. Brzeżanki grały jednak do końca, bo chciały pokonać gorzowianki większą liczbą punktów niż Akademiczki wygrały w Gorzowie. Plan zrealizowały w 100%. Za porażkę w lubuskiem różnicą 11.pkt. Stal zrewanżowała się wygraną 76:63 i przy ewentualnej, równej liczbie punktów na koniec sezonu, to ona będzie wyżej w tabeli.
Cieszy spora frekwencja na trybunach brzeskiej hali. A kibice w Brzegu nie będą się nudzić w przerwie między świętami a Sylwestrem. W sobotę i niedzielę (28-29 grudnia), w hali przy Oławskiej, koszykarki Stali Brzeg zagrają w turnieju z okazji 55-lecia żeńskiego basketu w Brzegu, który będzie jednocześnie XIV Memoriałem Włodzimierza Siudy. Nie będzie to jednak turniej o pietruszkę. Dwa mecze z Ostrovią Ostrów Wlkp. oraz Ślęzą Wrocław, będą zaliczone jako mecze ligowe o punkty!!!

STAL BRZEG – AZS II GORZÓW WLKP. 76:63 (17:20, 18:11, 17:11, 24:21)
Stal: Martyna Mićków 20, Justyna Daniel 19, Agata Majka 14, Ola Teklińska 10, Katarzyna Iwanicka 5, Karolina Kozera 4, Ewelina Buszta 4, Agata Księżopolska, Ola Błasiak, Natalia Bucyk. Trener: Dariusz Konstańciuk.

PO MECZU POWIEDZIELI:
Radosław Duchnowski (trener AZS-u)– Gratulacje dla drużyny z Brzegu za zwycięstwo i skuteczny rewanż. Początek meczu bardzo dobry w naszym wykonaniu. Potem zabrakło chłodnej głowy, doświadczenia i konsekwencji w działaniu. Mimo wszystko, po przerwie, przy 8.pkt straty, o wszystkim zaważyły 4 sytuacje, gdy nie wykorzystaliśmy czystych pozycji spod kosza. Później dostaliśmy jeszcze trójkę z 10 metra w ostatniej sekundzie. Chyba tutaj wyszedł brak doświadczenia, bo dziewczyny spuściły głowę i stąd ta porażka.

Dariusz Konstanciuk (trener Stali) – Był to mecz, jakiego się spodziewaliśmy. Gorzów postawił nam bardzo twarde warunki, za co składam gratulacje. Mieliśmy w pamięci mecz w I rundzie, który zakończył się naszą porażką. Choć patrząc z perspektywy dotychczasowych meczów, był to nasz najlepszy występ. Co do dzisiejszego meczu, to mogę o nas powiedzieć odwrotnie niż trener AZS-u. Zaczęliśmy słabo. Po poprzednim meczu, gdy trafialiśmy mnóstwo trójek, uwierzyliśmy, że wszystko będzie nam wchodzić i każdy mecz można wygrać rzutami za trzy punkty. Wielkie dzięki dla kibiców, bo to dla nich gramy i cieszymy się ze zwycięstw razem z nimi. Co do weekendowego turnieju, to nie chciałbym, by doszło do sytuacji, gdy w meczach o ligowe punkty ze Ślęzą II i Ostrovią II, zagrały w tych zespołach zawodniczki z I.ligii. A wiem, że pierwsze zespoły tych drużyn mają pauzę.

Alicja Witkowska (AZS) – Tutaj w Brzegu mecz był trochę inny, bo w Gorzowie grałyśmy lepszym składem. Zabrakło nam trochę sił, to na pewno, dałyśmy z siebie wszystko, ale praca sędziów była chyba nie taka do końca, jak miała być. Mogłyśmy zagrać trochę waleczniej i odważniej.

Natalia Bucyk (Stal) – Dziewczyny bardzo dobrze zagrały w obronie, dzięki temu wygrałyśmy. Był to bardzo ważny mecz i cieszę się, że mogłam wejść na boisko.

Turniej koszykówki kobiet z okazji 55-lecia koszykówki żeńskiej w Brzegu pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu, XIV Memoriał Włodzimierza Siudy: