Walka o życie

0

Miniona kolejka rozgrywek piłkarskich była dla wielu naszych drużyn wielkim wyzwaniem. Jeśli chodzi bowiem o temat: kto awansuje, to niemal wszystko było jasne. Walka trwa nadal o pozostanie w poszczególnych ligach.

– IV.LIGA:

O Stali, która miała już pewne utrzymanie, pisaliśmy obok. Pozostała kwestia pozostania w szeregach IV. ligi Olimpii i Starowic. Na wstępie przytoczyć trzeba komunikat Zarządu Opolskiego Związku Piłki Nożnej, który, również na wnioski klubów, zadecydował, że w przyszłym sezonie IV. liga zostanie poszerzona liczbowo do 18 drużyn (obecnie było ich 16). Oznacza to, że w niedokończonych jeszcze rozgrywkach sezonu 2013/2014 spadać do Okręgówki będą zespoły z miejsc 12-16, a nie jak pierwotnie zakładano 9-16. Na 11 miejscu są Starowice, które mają tyle samo punktów, co 12-ty TOR Dobrzeń Wielki. W Boże Ciało Starowice jadą do Źlinic, TOR podejmuje Spartę Paczków. Choć w całej sprawie jest jeszcze „gwiazdka”. Komunikat OZPN-u podaje, że z III do IV.ligi spadnie Odra Wodzisław – klub co prawda ze Śląska, ale grający „na papierach” wycofanego Startu Bogdanowice. Jeśli Odra spadnie do opolskiej IV.ligi, to trzeba jej będzie zrobić w niej miejsce, a więc poleci również zespół z miejsca 11. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie, bo wtedy nasze drużyny musiałyby jeździć na mecze do dalekiego Wodzisławia. Jeśli tak, to nawet przy wygranych Starowic i TOR-u – drużyny te spadną do Okręgówki. Nie grozi to już Olimpii, która w bezpośrednich starciach z TOR-em i LZS-em ma lepszy bilans.
Co do górnej części tabeli, to po awansie z pierwszego miejsca Małejpanwi, o drugie premiowane awansem miejsce ubiegają się trzy drużyny: OKS Olesno, Skalnik Gracze i Chemik Kędzierzyn – wszystkie mają przed ostatnią kolejką po 56.pkt.

Wspomnieliśmy wyżej, że Lewin Brzeski ma już zapewnione utrzymanie. Choć grając w przedostatniej kolejce w Paczkowie, nie mógł być jeszcze tego pewien. By być całkowicie pewnym pozostania w lidze, Olimpia musiała walczyć w Paczkowie o punkty. To się jednak nie udało. Gospodarze byli piłkarsko dużo lepsi, choć wygrali tylko 2:1. Swój rekord śrubuje za to Paczek. Piłkarz Olimpii strzelił swojego 24.gola w tym sezonie. Lewin w czwartek 19 czerwca podejmie Kietrz.

SPARTA PACZKÓW – OLIMPIA LEWIN BRZESKI 2-1 (2-1)
1-0 Szwarga 9’, 2-0 Robak 36’, 2-1 Paczek 43’.

Olimpia: Jankowski – Raś, Stawecki (7’ Sobierajski, 81’ Kiwak), Moczko, R. Tomaszewski – Tramsz, Kiczuła (67’ Jackiewicz), Maj, Starczukowski , Trepka, Paczek. Trener Rafał Tomaszewski.

Utrzymanie w lidze mógł sobie w sobotę przybliżyć zespół ze Starowic, który w Grodkowie podejmował były zespół Waldemara Sierakowskiego – Pogoń Prudnik. Gospodarze mieli na koncie 34.pkt., goście 36.
Stawka meczu wywierała presję na piłkarzach, co było widoczne w pierwszej połowie, ubogiej w podbramkowe sytuacje. Zawodnicy rozstrzelali się w drugich 45.minutach. Pierwsi prowadzenie objęli miejscowi, gdy w 47’minucie sytuację sam na sam z bramkarzem wykorzystał Szpala. Pogoń wyrównała kwadrans później z rzutu wolnego. Decydujący o wyniku był fragment meczu, pomiędzy 74’ a 76’minutą. Goście dwukrotnie pokonali w nich Jędrychowskiego i postawili miejscowych pod ścianą. Co prawda ostatnie słowo należało do Przemysława Szczupakowskiego, ale ten trafił do siatki Pogoni dopiero w doliczonym czasie gry. Starowice w ostatnim swoim meczu grają w Źlinicach i potrzebują kompletu punktów.

STAROWICE – POGOŃ PRUDNIK 2-3 (0-0)
1-0 Szpala 47’, 1-1 Wicher 62’, 1-2 Rudzki 74’, 1-3 Scholz 76’, 2-3 P. Szczupakowski – 90+1’.
Starowice:
Jędrychowski – Nowosielski, Maciej Sacha, Michał Sacha, Dłutowski – Stencel (75’ Kruk), T. Szczupakowski (75’ Skut), Dembiński, Fluder – Haręża (60’ P. Szczupakowski), Szpala. Trener Waldemar Sierakowski.

– OKRĘGÓWKA, GR. II:
Z dwóch grup Okręgówki spadnie 9 najsłabszych drużyn (4 ostatnie i 5-ty, najsłabszy zespół z którejś z nich). O utrzymanie nie musi się już od dawna martwić Burza, która w sobotę rywalizowała z Niemodlinem tylko o wyższe miejsce w tabeli na koniec sezonu. Lipianom wystarczał w tym spotkaniu remis, a mimo to wygrali z zespołem Andrzeja Szolca 3:2 po golach Mariusza Gawlika z karnego, Bartka Woźniaka i Macieja Wróża z rzutu wolnego.
Burza kończy sezon 2013/2014 na 7.miejscu w lidze okręgowej.

BURZA LIPKI – SOKÓŁ NIEMODLIN 3:2 (3:1)
1:0 M. Gawlik, 6 minuta (karny); 1:1 Rozwadowski 40 minuta; 2:1 Woźniak II 41 minuta; 3:1 Wróż, 45 minuta; 3:2 Zieliński 47 minuta
BURZA:
. Wojciech Dudzik, Krzysztof Kowalczyk, Andrzej Wolański, Marcin Kowalczyk (85" Paweł Waligóra), Mariusz Gawlik, Mateusz Przystawski, Marek Zagórski, Piotr Wysocki (60’ Łukasz Żędzianowski), Maciej Wróż bramka (60’ Dominik Sierakowski), Mateusz Rolka, Bartek Woźniak (80" Patryk Pietrzyk). Trener Wiesław Rutkowski
– A – Klasa, gr. II:
Tu od dawna wiadomo było, że awans wywalczy GKS Grodków. Pytanie pozostaje, kto spadnie. Degradacją zagrożonych jest 21 drużyn z 6 grup klasy A, a więc zespoły z miejsc 11-14 oraz 12-14 plus 15-sty zespół z grupy IV. W „naszej” grupie II, zdegradowana jest już Przecza, o życie walczy jeszcze Przylesie, które z 28.pkt. na koncie zajmuje 10. pozycję w tabeli.
Hitem zaległej, 21. kolejki był jednak mecz w Łosiowie, gdzie doszło do bezpośredniego starcia o wicemistrzostwo grupy. Druga w tabeli Pogoń podejmowała trzecią w klasyfikacji Victorię Dobrzyń.
Po pierwszej, bezbramkowej połowie, już na początku drugiej gospodarze objęli prowadzenie. Z prawego skrzydła dośrodkował Jarosław Hraca, a niepilnowany na 11m Krzysztof Chłopek ładnym wolejem pokonał Pacholarza. W 60’minucie faulowany w okolicach 23 metra był Koziar. Do piłki podszedł Adam Mykita i chytrym strzałem w krótki róg, poprzez dziurę w murze, doprowadził do remisu. Pięć minut później znów błysnął Koziar. Uciekł obrońcom Pogoni na róg szesnastki, ściągnął na siebie 3 zawodników Łosiowa i wtedy odegrał na lewo do nieobstawionego Pawła Kwiatkowskiego. Bako sprytnym strzałem zmieścił piłkę miedzy nogami, wybiegającego z bramki Błażejewskiego.
Koziar zasłużył w tym meczu na gola i go zdobył w 78’minucie. Gospodarze zdołali tylko zniżyć rozmiary swojej porażki na 2:3. W 91’minucie z rzutu karnego bramkę dla Pogoni zdobył Adasik.
Wyniki zaległej, 21. kolejki (11 czerwca):
Pogoń Łosiów – Victoria Dobrzyń 2-3; Zieloni Ligota Tułowicka – LZS Kościerzyce 1-2; GKS Grodków – Orzeł Olszanka 3-1; Grom Mroczkowa – Polonia Przylesie 6-0; GLKS Kamiennik – Plon Skoroszyce 3-0 w.o.; LZS Mańkowice – Unia Reńska Wieś 3-4; Metalowiec Łambinowice – Błękitni Przecza 3-0 w.o.

Wyniki 25.kolejki (15 czerwca):
Polonia Przylesie – Victoria Kościerzyce 2-0; Zieloni Ligota Tułowicka – Pogoń Łosiów 0-2; GLKS Kamiennik – Victoria Dobrzyń 2-2; Metalowiec Łambinowice – GKS Grodków 2-3; Unia Reńska Wieś Frączków – Grom Mroczkowa 4-5; Plon Skoroszyce – Błękitni Przecza 0-3 (w.o.); Mańkowice Piątkowice – Orzeł Olszanka (19.06)

– B-klasa, gr. III:
Skarbimierz – Michałów 1-1; Jankowice Wielkie – Skorogoszcz 1-2; Żłobizna – Pogoń II Łosiów 5-4; Stobrawa Stare Kolnie – Pawłów 3:11; Zwanowice – Kruszyna/Prędocin 1-3; Olimpia II Lewin Brzeski – Golczowice 1-3; Łukowice Brzeskie – Zryw Szydłowice 3-3
– B-klasa, gr. IV:
Kopice/Więcmierzyce – Bielice 10-2; Gałążczyce – Przechód 5-4; Wojsław – Kolnica 8-2; Młodoszowice – Wójtowice 4-2; Starowice II – czarni Przylesie Dolne 1-1; KGKS Krasna Góra – Victoria Wierzbnik 3-0; pauza – Żelazna

fot – Łosiów vs. Dobrzyń 2:3