PÓŁFINAŁ SZACHÓW DRUŻYNOWYCH

0

25 października 2016 roku w Opolu odbył się półfinał wojewódzki w szachach drużynowych z udziałem 8 drużyn. Powiat brzeski reprezentowała drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Wojny Światowej w Czepielowicach (gmina Lubsza) w składzie:( na zdjęciu od lewej) Agata Kozubowska klasa V, Szymon Głowacz III, Mateusz Tyńdziuk V, Dariusz Drozd VI, Dawid Jurkowski III, Tomasz Sąsiadek VI. Zespół po ciężkim boju ostatecznie zajął VII miejsce, co niestety nie dało awansu do finału wojewódzkiego.


Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie grają w tę dyscyplinę sportu, która kształtuje ważne cechy osobowościowe – odpowiedzialność, koncentrację, odwagę, intuicję, a przede wszystkim zwiększa też umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia.

Szkoła od 1 września bieżącego roku jako jedyna w powiecie brzeskim realizuje projekt edukacyjny Ogólnopolskiego Związku Szachowego o nazwie „Edukacja przez szachy w szkole”. Mamy nadzieję, że jeszcze większa ilość uczniów “połknie” szachowego bakcyla i w następnym roku ponownie staniemy do walki o mistrzostwo województwa.

Naszym marzeniem jest, by w przyszłym roku szkolnym ,w ramach promocji miasta Brzeg, półfinał wojewódzki w szachach drużynowych zorganizowany został w naszym mieście powiatowym, niczym nie ustępujemy większym miastom takim, jak Opole. Mamy nie tylko dobrych zawodników na naszym terenie, ale również doskonałe miejsca, gdzie tego typu zawody mogłyby się odbyć. Miejscem na tego typu zmagania mógłby być np. Zamk Piastów Śląskich, który dodałby nie tylko dodatkowej powagi, ale i prestiżu temu przedsięwzięciu.

Może władze miasta wezmą pod uwagę marzenia najmłodszych szachistów i przyczynią się do zorganizowania takowego turnieju, a w przyszłości może ci dziś mali zawodnicy rosławią nasze miasto.

Andrzej Jędrzejko

szkolny instruktor szachowy

turniej-szachowy-czepielowice_brzeg24