WICEMISTRZOSTWO LIGI I AWANS DO PÓŁFINAŁÓW

0
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

KOSZYKÓWKAJuniorki Starsze Stali Brzeg pokonały RMKS Rybnik 58:53 w swoim ostatnim meczu sezonu zasadniczego i wywalczyły tytuł wicemistrza śląsko-opolskiej ligi do lat 22 tym samym awansując najprawdopodobniej do półfinałów mistrzostw Polski Juniorek Starszych! Koszykarki wystąpiły w koszulkach promujących Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – Brzeg 2016!

Brzeżanki w pierwszym meczu w Rybniku wyraźnie przegrały 41:88, ale w tamto spotkanie zostało potraktowane bardzo szkoleniowo. Rewanż na własnej hali był zupełnie innym meczem. Brzeżanki musiały wygrać choćby różnicą jednego punktu, by zająć drugie miejsce w tabeli.

Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Początek spotkania był bardzo obiecujący. Najpierw trafiła Jola Figas, później dwukrotnie Marika Jochańska, następnie dwa celne osobiste Alicja Wierzbicka, jeden rzut wolny Anna Rorat i było 9:1. Ten jeden rzut wolny „Rori” miał szczególne znaczenie, gdyż w tym momencie została królową strzelczyń ligi!

Po trafieniach kapitan juniorek starszych Aleksandry Błasiak było najpierw 14:4, a później po jej rzutach 20:6. Rybniczanki kwartę zakończyły celnym rzutem za trzy punkty na 22:11. Na boisku w międzyczasie pojawiły się najmłodsze Stalówki 14-letnie Ola Guzenda oraz Julia Dzieduszyńska, która nawet zaliczyła kilka zbiórek.

Jedenastopunktowe prowadzenie z pierwszej kwarty dość szybko stopniało w drugiej ćwiartce meczu. Wprawdzie tę kwartę Stalówki rozpoczęły od celnej „trójki” Joli to jednak seria rywalek sprawiła, że na minutę przed końcem kwarty było już tylko 27:26. Ostatnia akcja tej odsłony należała do Aleksandry Błasiak, która opisała się akcją „and one” i powiększyła przewagę swojego zespołu na 4 punkty (30:26).

Po przerwie przestój Stalówek wciąż się utrzymywał, a rywalki z Rybnika poczuły wiatr w żaglach. Pierwsze punkty w trzeciej kwarcie zdobyła Marika Jochańska, ale później przez 6 minut brzeżanki nie potrafiły trafić do kosza. Świetnie funkcjonowała obrona zespołu rybnickiego. Przełamały ją dopiero Monika Włudarczyk dwoma, a Alicja Wierzbicka jednym rzutem wolnym. W tym momencie było już jednak 32:37 na korzyść RMKS-u, a po chwili 35:43. Takim też wynikiem kończyła się kwarta trzecia.

Ostatnie 10 minut zapowiadało się emocjonująco. Po punktach rywalek z Rybnika ich przewaga wzrosła już do dziesięciu punktów (35:45)! Wówczas sygnał do ataku dała kapitan Stalówek Aleksandra Błasiak. Po niej trafiły Marika Jochańska oraz za trzy punkty Anna Rorat i przewaga rywalek stopniała do tzech punktów (44:47).

Na prowadzenie swoją drużyne wyprowadziła ponownie Aleksandra Błasiak, która świetnie zbierała i dobijała spod kosza. Po jej trafieniu było 50:49 dla Stali! Po chwili jednak ponownie remis i rozpoczęła się ostatnia minuta meczu. Na 52:50 trafiła Ola Błasiak, później dwa rzuty wolne spudłowała „Rori”, która była przeziębiona, ale bardzo chciała pomóc swojej drużynie. Po chwili jeden „osobisty” dorzuciła ponownie Aleksandra Błasiak i było 53:50.

Wówczas długą akcję miały rozgrywać brzeżanki, ale z półdystansu na rzut zdecydowała się Aleksandra Błasiak i… trafiła! ” – Miałam dobrą pozycję do rzutu, dlatego nie bałam się zaryzykować poza tym czułam, że to wpadnie.” – komentowała już po meczu Ola Błasiak.

Na tablicy wynik 55:50 i pierwsze oznaki radości w brzeskim zespole, jednak celna „trójka” rywalek na 3 sekundy przed końcem meczu srawiła jeszcze nerwówkę (55:53). Szybki faul rybniczanek i na linii rzutów wolnych stanęła Marika Jochańska. Pierwszy rzut trafiła, drugi specjalnie spudłowała, zbiórkę zanotowała „Ruda” i postawiła przysłowiową kropkę nad „i” trafiając na 58:53.

Warto odnotować, że ogromny udział w tym zwycięstwie miał trener seniorek Stali Brzeg Michał Kamieniecki, który wspierał trenera Mariusza Kolektę zza ławki i zalecał rozwiązania taktyczne w trakcie czasów na żądanie.

Królową strzelczyń ligi została Anna Rorat, która kończy ligę z średnią 14,5 pkt na mecz, na czwartą lokatę wskoczyła Ola Błasiak (11 pkt na mecz), a na piątą Marika Jochańska (10,75 pkt na mecz).

” – Od samego początku to my narzuciłyśmy rywalkom swój styl gry. Miałyśmy chwilę gdzie przewaga punktowa była duża, ale do gry naszego zespołu wkradło się trochę chaosu, na szczęście pod czujnym okiem naszego trenera-prezesa pana Mariusza Kolekty oraz trenera zespołu seniorskiego Pana Michała Kamienieckiego wywalczyłyśmy zwycięstwo w tym spotkaniu. Jestem bardzo zadowolona z wyniku, ponieważ dzięki tej wygranej dostałyśmy się na Ćwierćfinały lub Półfinały Mistrzostw Polski i zajęłyśmy 2 miejsce w lidze” – skomentowała Ola Guzenda.

” – Mecz z Rybnikiem Nie należał do najłatwiejszych jednak postawiłyśmy sobie jasny cel: wygrać go. Dzięki dobrej obronie oraz cennym wskazówkom trenera Michała Kamienieckiego udało nam się to osiągnąć. Jestem bardzo zadowolona z dzisiejszego meczu.  W tym sezonie drużyna juniorek poszerzyla się o kilka nowych zawodniczek. Z meczu na mecz coraz bardziej się poznajemy. Myślę ze mamy szansę powalczyć w mistrzostwach.” – podsumowała mecz kapitan Stalówek Aleksandra Błasiak.

” – Stworzyliśmy fajną grupę sympatyków koszykówki. Mówię tu przede wszystkim o dziewczynach, które oddają serducho na boisku, ale też o działaczach, trenerach i sponsorach, którzy również wiele poświęcają dla tego sportu. Chciałbym im wszystkim podziękować za wkład, a ten sukces zadedykować właśnie tym wszystkim ludziom, którzy są z nami i nas wspierają. ” – powiedział po meczu prezes klubu i trener juniorek starszych Stali Brzeg Mariusz Kolekta.

KSK Stal Brzeg – RMKS Rybnik    58:53    (22:11, 8:15, 5:17, 23:10)

Stal: Aleksandra Błasiak 20, Marika Jochańska 15, Alicja Wierzbicka 9, Jolanta Figas 7, Anna Rorat 4, Monika Włudarczyk 2,  Wiktoria Stala 1, Julia Dzieduszyńska 0, Aleksandra Guzenda 0, Anna Chmiel, Sandra Pudysiak, Karolina Jankowska. Trener Mariusz Kolekta.