Spotkanie z mistrzynią paraolimpijską w szkole w Gałązczycach

0

We wtorek 14. kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Gałązczycach spotkali się z Barbarą Niewiedział (z domu Bieganowska). Pani Barbara to polska lekkoatletka startująca w konkurencjach biegowych na dystansach krótko- i długodystansowych. Jest dwukrotną mistrzynią paraolimpijską (kategoria niepełnosprawności T20) w biegu na 1500m w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) oraz złotą medalistką na 800m w Sydney (2000).


Barbara Niewiedział urodziła się w 1981 r. w Nysie. Pochodzi z Frączkowa i jest absolwentką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie, gdzie stawiała pierwsze kroki w sporcie pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego Janusza Korcali. Karierę rozpoczynała od Biegu Olimpijskiego w Grodkowie, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Bieg w Grodkowie dał jej przepustkę do następnych startów na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim, aż wreszcie na arenie międzynarodowej. Na poprzednich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro była jedyną reprezentantką Polski z Opolszczyzny. Jako paraolimpijka startuje w kategorii T20 czyli biegaczy z niepełnosprawnością intelektualną. Na arenie międzynarodowej reprezentuje krajowy Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni – Razem”. Na co dzień biega w klubie MGOKSiR Korfantów.

Bardzo cieszę się, że mogłam przyjechać tutaj do szkoły w Gałązczycach, gdzie mogłam pochwalić się swoimi najlepszymi osiągnięciami sportowymi jakimi są złoty i brązowy medal z Igrzysk Olimpijskich w Rio De Janeiro. Pochodzę z Frączkowa i zachęcam wszystkie dzieci z małych miejscowości do aktywności fizycznej – powiedziała Barbara Niewiedział.

Uczniowie ze szkoły w Gałązczycach byli zachwyceni osobą pani Barbary, której zadawali różnego rodzaju pytania, dotyczące biegania. Pytali również czy będą mogli razem pobiec w ramach rywalizacji. Oprócz zadawanych pytań i opowieści olimpijki, zostały zaprezentowane filmy z startami na Olimpiadzie w Rio.

Barbara Niewiedział zaczęła odnosić swoje pierwsze sukcesy w SOSW w Grodkowie. Później były biegi na różnych szczeblach. Będąc jeszcze uczennicą szkoły w Grodkowie zdobyła mistrzostwo świata w biegach przełajowych w Lizbonie. Po opuszczeniu murów szkolnych trenowała w wielu klubach sportowych z Opolszczyzny. Mimo upływu czasu, kariery i ogromnych osiągnięć Basi, wciąż utrzymujemy kontakt. Postanowiłem zaprosić swoją dawną uczennicę do szkoły w Gałązczycach, gdzie jestem nauczycielem wychowania fizycznego, bo chciałem pokazać swoim podopiecznym, że pochodząc z małej miejscowości można osiągnąć sukces w sporcie – dodał Janusz Korcala, nauczyciel wychowania fizycznego i pomysłodawca spotkania z biegaczką.

Galeria: