Drugiej fali koronawirusa nie będzie, ale czy to dobra wiadomość?

0
WHO

Mimo zmniejszenia się liczby zachorowań na koronawirusa, zagrożenie to wcale nie zostało pokonane. Wcześniej mówiło się, iż należy spodziewać się drugiej fali zachorowań. WHO mówi jednak, że tak wcale nie będzie…

To będzie jedna, duża fala

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie będzie drugiej fali koronawirusa. Nie ma się jednak z czego cieszyć, gdyż wcale to nie oznacza, że właśnie go pokonaliśmy na dobre. Zdaniem tej organizacji, za szybko zostały luzowane restrykcje, głównie na północnej półkuli, czyli także w naszym kraju. WHO pokazuje, że koronawirus wcale nie wygasza się w sezonie letnim jak inne wirusy. Wciąż mamy nowe przypadki zachorowań, także w naszym kraju. Dzisiaj wykryto 512 nowych zakażonych oraz odnotowano 12 zgonów spowodowanych chorobą wywołaną przez tego koronawirusa. Jak widać, wcale nie jest tak, jak myślało bardzo dużo osób. Lato wcale nie sprawia, że jest on mniej aktywny, nie jest on sezonowy. Rzeczniczka WHO, dr Margaret Harris, informuje, że jesienią może dojść do bardzo dużego wzrostu nowych przypadków oraz, co za tym idzie, zgonów. Ma to mieć związek z osłabioną odpornością organizmów przez sezonowe choroby, m. in. grypę, ale tez zwykłe przeziębienie. Brakuje im jednak odpowiednich danych, by zbadać dokładnie to, jak ma to wpłynąć na liczbę zakażeń.

koronawirus

Jak widać, zagrożenie to wcale nie minęło, choć wiele osób uważa inaczej i kompletnie ignoruje zalecenia rządu, wydane w trosce o nasze bezpieczeństwo. Nawet jeżeli ktoś jest taki „odważny” i się nie boi tego zagrożenia, należy pamiętać, iż może on przechodzić bezobjawowo tę chorobę i zarażać innych. Ktoś inny, który w ten sposób „złapał” koronawirusa, może już przejść tę chorobę zupełnie odwrotnie, co może być tragiczne w skutkach. Dlatego pamiętajcie, dbajcie o swoje zdrowie, zdrowie najbliższych oraz wszystkich innych ludzi z Waszego otoczenia. Nie ignorujmy koronawirusa, to, że go nie widzimy, nie oznacza, że go nie ma. Zdaniem WHO, tylko skuteczna szczepionka może wygasić pandemię i pozwolić nam powrócić do starego, dobrego, normalnego trybu życia.