YouTube kończy z jedną z funkcji!

0
YouTube logo

Zdarzyło Wam się podczas oglądania zagranicznego twórcy na serwisie YouTube znaleźć polskie napisy? Nie mówię tu o tych wygenerowanych przy pomocy automatycznego tłumaczenia. Napisy te dodawane były przez społeczność, tak, by ich rodakom lepiej się oglądało materiał w języku innym niż ojczysty. Niestety, YouTube to wycofuje…

Jaki jest tego sens?

YouTube wydał oświadczenie, że wraz z dniem 28 września tego roku, na ich serwisie zostanie wyłączona możliwość dodawania napisów przez społeczność. Jakby nie patrzeć, to bardzo przydatna funkcja. W końcu, nie każdy zna obce języki, a przynajmniej na tyle dobrze, by zrozumieć całą treść materiału. Dodatkowo, to także ułatwienie dla osób z wadami słuchu. Firma ta umożliwi jedynie włączenie napisów dodanych przez twórcę materiału wideo bądź wygenerowanych automatycznie z użyciem tłumacza. Chyba wszyscy dobrze wiemy, jak tłumacz potrafi czasem nieźle przekręcić jakąś wypowiedź, prawda? YouTube tłumaczy się, że powodem tej decyzji jest małą popularność tej funkcji. Dodatkowo, często było to wykorzystywane do głupich żartów.

YouTube

Nie da się nie zgodzić z tym, że czasem ktoś sobie z nas zażartował, dodając nieodpowiednie tłumaczenie. Nie było to jednak często. To jednak były odosobnione przypadki, nie należy oceniać całości przez pryzmat małej grupy. Poza tym, nie wydaje mi się, by było to mało popularne. Bardzo często udawało mi się znaleźć polskie napisy zrobione przez społeczność przy materiałach zagranicznych twórców, nawet tych nieanglojęzycznych. W sieci aż zawrzało na ten temat, cały internet jest oburzony tym postępowaniem ze strony YouTube. Mam nadzieję, że w ciągu tych 2 miesięcy postanowią jednak wycofać się z tej decyzji i będziemy mogli wciąż korzystać z tych napisów. Korzystacie z tej opcji? Będzie Wam jej brakowało?