W tym miesiącu doświadczymy niezwykle rzadkiego zjawiska astronomicznego!

0
Niebieski Księżyc

Październik tego roku jest wyjątkowym miesiącem dla fanów obserwacji nieba. To właśnie w tym miesiącu będziemy mogli zaobserwować Niebieski Księżyc, ale ten konkretny raz będzie specjalny. Co to za zjawisko i dlaczego akurat tym razem jest ono takie wyjątkowe?

31 października zobaczymy Niebieski Księżyc!

Niech Was nazwa tego zjawiska nie zmyli, nasz naturalny satelita nagle nie zmieni swojego koloru. Pewnie część z Was może być teraz zawiedziona, ale wciąż jest to warte uwagi. Na czym polega to zjawisko? Nazwa ta narodziła się w astronomii w latach 30. ubiegłego wieku. Określa się w ten sposób drugą pełnię Księżyca w miesiącu kalendarzowym. Zdarza się to średnio raz na 2.5 roku, a dodatkową ciekawostką jest fakt, że nigdy nie uświadczymy tego w lutym. Jak wiecie, miesiąc ten ma 28 lub 29 dni, zaś cykl księżycowy wynosi 29.5 dnia. Wniosek jest zatem prosty. Skoro zdarza się to co około 2.5 roku, to dlaczego to, które zobaczymy na koniec tego miesiąca jest takie specjalne? Tego dnia Niebieski Księżyc będzie możliwy do zaobserwowania na całym świecie, bez względu na strefę czasową. Na całej planecie będzie to nadal 31 października.

Niebieski Księżyc

Ostatni raz wydarzyło się to w 1944 roku, a więc na rok przed końcem II Wojny Światowej. Jak widać, minęło zatem aż 76 lat od tamtego momentu. To właśnie dlatego tym razem Niebieski Księżyc jest tak wyjątkowy i warto o tym sobie powiedzieć. Myślę, że to nie lada gratka dla tych, którzy lubią obserwować niebo. Kiedy dokładnie należy wypatrywać Niebieskiego Księżyca nad Polską? Ta wyjątkowa pełnia powinna być widoczna, tak jak wspominałem, 31 października, a dokładniej już od godziny 15:51. Myślę , że warto w to halloweenowe popołudnie spojrzeć na niebo i poszukać na nim Księżyca. Kto wie, może kolejny raz taki wyjątkowy Niebieski Księżyc zobaczymy za kolejne prawie 80 lat? A może będzie to jeszcze dłuższy okres czasu? Mało kto zna odpowiedź na to pytanie, tak więc jeśli jesteś fanem astronomii, zapisz sobie koniecznie tę datę i tę godzinę w swoim kalendarzu!