VPN – co to jest i czy warto tego używać?

0
VPN

Zapewne część z Was spotkała się w internecie z takim terminem jak VPN. Najczęściej przy tym temacie mówiło się o bezpieczeństwie w sieci. Czym jest VPN i czy potrzebujecie tego? Co nam to daje, czy warto z tego korzystać?

VPN, czyli Virtual Private Network, zapewnia nam większe bezpieczeństwo, lepszą prywatność tego, co robimy w sieci. Aby Wam zobrazować, na czym to polega, należy przedstawić na początku, jak wygląda połączenie internetowe. Gdy chcemy połączyć się z jakąś stroną, nasze urządzenie wysyła pakiety do serwera, który udostępnia daną stronę. Jak widać, łatwo na tej trasie o śledzenie naszych poczynań. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi VPN. Jest to nic innego jak serwer, który łączy się pośrednio z serwerem docelowym. Na trasie klient-serwer pojawia się właśnie serwer VPN. Finalnie powstaje połączenie klient-VPN-serwer.

Całe połączenie jest odpowiednio szyfrowane i zabezpieczone, by utrudnić osobom trzecim nasze szpiegowanie i ewentualną kradzież danych. Jesteśmy ukrywani w internecie, nasz adres jest ukryty. Właśnie w ten sposób możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Tak prosta czynność jest w stanie nam pomóc uzyskać lepszą prywatność, która jest bardzo ważna w sieci. Nietrudno o to, by przez nieuwagę stracić cenne dane, np. dane kart płatniczych. Jakie usługi VPN są najczęściej polecane? Najczęściej w internecie przewija się NordVPN oraz Surfshark. Nie są to jednak jedyne takie usługi. Mamy też chociażby ExpressVPN, CyberGhost VPN czy też PrivateVPN. Jest naprawdę sporo takich usług i z pewnością każdy może znaleźć taką, która najbardziej Wam będzie odpowiadała. Nie jest to jednak darmowe, najczęściej mamy 30-dniowy okres próbny, po którym należy płacić regularnie abonament, by móc z tego korzystać. Jeśli jednak chcemy być bezpieczniejsi, to jest to warte takiego wydatku rozwiązanie.