Słyszeliście o polskim Facebooku? Lepiej nie zakładajcie konta na Albicla!

0
Albicla

Często mamy dość tego, jak dużo danych Facebook zbiera o użytkownikach. To, wraz z naszą polską chęcią do posiadania wszystkiego swojego, skusiło rodaków ze spółki Słowo Niezależne do stworzenia portalu Albicla. W teorii miał on być lepszy od Facebooka, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Zdecydowanie odradzam zakładania tam konta!

Założenie konta na Albicla nie jest najrozsądniejszą decyzją. Mimo tego, że założyciele zapewniają brak cenzury, wolność i swobodę, a także mniejszą inwigilację, to w praktyce Albicla jest niezbyt bezpieczną stroną. Dlaczego? Zacznijmy od podstawowego, największego błędu, który jest dla nas niebezpieczny. Twórcy nie zabezpieczyli  na początku bazy danych – każdy mógł ją pobrać, a co za tym idzie, wykraść dane użytkowników. No nie jest to chyba nic dobrego, prawda? Kompletnie nie zadbano o podstawowe bezpieczeństwo użytkowników. Co prawda, baza danych już została zabezpieczona, ale wciąż nie zadbano o inne zasady bezpieczeństwa. Definitywnie Albicla była tworzona na prędko, co najmniej jakby programiści pisali kod strony w 15 minut. Sprawa ta trafiła do UODO, tak więc może to skończyć się nieciekawie.

Albicla

Jest też kilka dość zabawnych błędów. Na przykład, tworząc konto o nazwie delete_account, mieliśmy od razu usuwane konto, zaś nazwa login sprawiała, że byliśmy wylogowani. Nie wiem jak Was, ale mnie to nawet śmieszy. Mniej śmieszne jest to, że są problemy z przyjściem maili aktywacyjnych. Świetne serwery, naprawdę genialne. To, co jednak jest najmniej śmieszne tam, to treści. Albicla jest pełna pornografii, memów wyśmiewających papieża, trollkont i innych wręcz żenujących i gorszących treści. Chyba za bardzo dano użytkownikom wolność. Nie wiem, czy chciałbym co krok widzieć na swoim koncie na portalu społecznościowym takie materiały. Czy zatem Facebook faktycznie jest taki zły i warto przejść na Albicle? Osobiście nie polecam zakładania tam konta i korzystania z niego. Myślę, że twórcy chyba niezbyt wiedzieli, za co się biorą i jak podejść do tego tematu. Czy w przyszłości, gdyby Albicla naprawiła wszystkie swoje błędy, ma szansę na prześcignięcie Facebooka u nas w kraju? Myślę, że nie ma na to nawet cienia szansy. Już na start pokazali, że nie warto tam migrować i wątpię, by po takiej porażce mogli w jakimkolwiek stopniu zagrozić Facebookowi.