Naukowcy opracowali implant mózgowy pozwalający niewidomym dostrzegać kształty

0
Źródło: pap.pl
Reklama
Reklama

Naukowcy z Holandii i Hiszpanii opracowali implant mózgowy, który umożliwia osobom niewidomym dostrzeganie nowych kształtów. Po raz pierwszy technologia została zastosowana u człowieka.

Przełomowe badania są efektem pracy naukowców z hiszpańskiego uniwersytetu Miguela Hernándeza oraz holenderskiego Instytutu Neuronauki.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama
Reklama

Jak informuje instytut na swojej stronie internetowej, pierwszej pacjentce, którą była Hiszpanka Bernardeta Gómez, wszczepiono do mózgu implant składający się z 96 elektrod.

Kobieta jest niewidoma od 16 lat. Po operacji wczepienia implantu nie wystąpiły żadne komplikacje, zaś naukowcy stwierdzili, że implant nie zaszkodził ani nie wpłynął negatywnie na funkcjonowanie mózgu.

Samo urządzenie umożliwiło niewidomej ponowne rozpoznanie różnych wzorów i liter. Pacjentka była nawet w stanie zagrać w prostą komputerową grę Pacman.

„Po odłączeniu od urządzenia wzrok kobiety znów całkowicie zaniknął” – czytamy w komunikacie.

„Od pewnego czasu współpracujemy z hiszpańskim uniwersytetem” – informuje prof. Pieter Roelfsema, szef Holenderskiego Instytutu Mózgu.

Profesor wskazuje, że wcześniejsze badania, prowadzone ma małpach, przynosiły obiecujące rezultaty, jednak dopiero doświadczenie z Gómez można uznać za przełomowe. „Ta praca jest kamieniem milowym w rozwoju nowych technologii, które mogą kompletnie zrewolucjonizować leczenie ślepoty” – twierdzi Roelfsema.

Zdaniem holenderskiego naukowca w ciągu dziesięciu lat możliwe będzie prowadzenie na rynek implantu, który przywróci wzrok osobom niewidomym. (PAP)

Reklama
Reklama