Sportowy ranking województw. Opolskie mistrzem!

0

Opolskie zapewnia najlepsze w Polsce możliwości miłośnikom sportu. To wynik najnowszego rankingu porównującego potencjał województw w zakresie kultury fizycznej. Opolszczyzna wygrała m.in. dzięki rozbudowanej bazie infrastruktury sportowej oraz dużej liczbie organizowanych tu imprez.


Sportowy ranking województw przygotowany przez internetowy sklep 50style.pl porównuje dane opublikowane przez samorządy i GUS, biorąc pod uwagę także kilka niezależnych opracowań. Autorzy porównali m.in. dostępność obiektów sportowych w każdym regionie, wydatki samorządów na kulturę fizyczną, a także poziom aktywności mieszkańców województw. Na tej podstawie określono perspektywy i możliwości, które każde województwo zapewnia miłośnikom sportu.

Zwycięzcą okazało się województwo opolskie. Region szczyci się rozbudowanym zapleczem treningowym: na każdego mieszkańca przypada tu dokładnie 5 obiektów sportowych, takich jak boiska, stadiony czy hale sportowe. Ponadto najmniejsze województwo zanotowało bardzo dobry wynik w kategorii organizowanych tu imprez sportowych (12,3 imprezy na 100 tys. mieszkańców w 2018 roku) – pod tym względem lepiej jest tylko na Kujawach.

Autorzy raportu zauważają, że Opolszczyzna swoją sportową potęgę buduje głównie w oparciu o siatkówkę. Najsłynniejszą lokalną drużyną jest oczywiście kędzierzyńska ZAKSA, ale w podsumowaniu rankingu pojawiają się też nazwy UNI Opole i Stali AZS PWSZ z Nysy.

Słabą stroną sportu w woj. opolskim pozostaje jednak dostępność siłowni i klubów fitness. Na terenie całego regionu działa jedynie 30 takich placówek, co w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców daje ledwo 3 tego typu obiekty. Pod tym względem to dopiero dziesiąty rezultat w kraju.

Oprócz Opolszczyzny na podium znajdziemy też jej sąsiadów: Dolny i Górny Śląsk. To właśnie na Górnym Śląsku znajdziemy najwięcej (1540) klubów sportowych w całej Polsce. Woj. dolnośląskie to zaś lider samorządowego wsparcia płynącego na kulturę fizyczną: w ubiegłym roku z budżetu województwa na ten cel na każdego mieszkańca przypadła rekordowa suma 10,26 zł.

Najsłabiej poradziły zaś sobie województwa położone w centralnej i wschodniej Polsce. Województwa podlaskie, łódzkie, lubelskie i świętokrzyskie nie błyszczały w żadnej kategorii, zamykając klasyfikację generalną. O kiepskiej kondycji tamtejszego sportu może świadczyć słaba oferta edukacyjna dla młodych sportowców. Raport wykazał bowiem, że cztery te województwa posiadają łącznie mniej szkół z klasami sportowymi (180 placówek) niż sam tylko Górny Śląsk (224 placówki).

Pełny opis rankingu znaleźć można na blogu 50style: https://50style.pl/sportowy-ranking-wojewodztw-opolskie