Raport dzienny o koronawirusie. 19 zakażonych na Opolszczyźnie, 692 w kraju

0

W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie jest 19 zakażonych. W kraju liczba zakażonych wynosi już 692.


Aktualnie w woj. opolskim hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem jest 20 osób, 345 jest poddanych kwarantannie, a liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 960 osób. Łącznie wyleczone z koronawirusa są 3 osoby na Opolszczyźnie.

Dla całego kraju liczby te przedstawiają się następująco:

  1. liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi  1138 os.
  2. liczba osób ogółem w kwarantannie wynosi 55 301 os.
  3. liczba osób pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 51 142 os.
  4. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 95 445.

    Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

    Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

    Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.