Prawie 16 tysięcy zakażonych, 170 nowych przypadków w całym kraju (345 przez całą dobę) – Ministerstwo Zdrowia (raport 10-05)

0

Dziś (10-05) popołudniu, resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Potwierdzono 170 nowych przypadków (345 przez całą dobę), liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 15 996 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 9 pacjentów. Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosło 800 osób.


„Mamy 170 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (108), mazowieckiego (26), dolnośląskiego (23), łódzkiego (12), małopolskiego (2), opolskiego (2), zachodniopomorskiego (1), wielkopolskiego (1).”– informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podał informację o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem: 93 – letnia kobieta, 76 – letnia kobieta Wolica, 92 – letnia kobieta, 87 – letnia kobieta Gdańsk, 93 – letni mężczyzna, 89 – letnia kobieta Racibórz, 78 – letni mężczyzna Kędzierzyn – Koźle, 56 – letni mężczyzna, 86 – letnia kobieta Poznań. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Obecny bilans (niedziela 10-05 na godz. 17:40) zakażeń koronawirusem to 15 996 osób. Zanotowano już 800 wypadków śmierci z powodu zakażenia.

Na Opolszczyźnie kolejny przypadek śmierci spowodowanej COVID-19

– „ Z przykrością informuję, że z powodu choroby COVID-19 w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie – Koźlu zmarł mężczyzna w wieku 78 lat. Pacjent był obciążony chorobami współistniejącymi, pochodził z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Na terenie województwa opolskiego odnotowaliśmy 34 przypadki zgonów z przyczyny zakażeń wirusem SARS-CoV-2.” – poinformowała Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu

2 przypadki zakażenia koronawirusem w regionie

SARS-CoV-2 potwierdzono u mieszkanki powiatu opolskiego. Stan seniorki jest stabilny, hospitalizowana jest na Oddziale Chorób Zakaźnych w Opolu.

Koronawirus potwierdzono także u kobiety w wieku senioralnym z pow. oleskiego. Na tę chwilę brak info. o jej stanie zdrowia i miejscu leczenia.

Popołudniowy raport potwierdził także, iż w regionie – o kolejne trzy osoby, zwiększyła się liczba ozdrowieńców.  Dwoje z nich to mieszkańcy powiatu opolskiego w średnim wieku, którzy przebywali w izolacji domowej. Ozdrowieńcem jest także mężczyzna w wieku senioralnym, mieszkaniec Opola, który był leczony na Oddziale Chorób Zakaźnych w Opolu.

Raport opolskie 10 maja br.

1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 65 os.

Łącznie od początku epidemii – 483 os.

2. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 491os.  

   Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH 306 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców).

3. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 22009 os.

4.  Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 5035 os.

5.  Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 185 osŁącznie od początku epidemii 2461 os.

6.   Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 151 os.


Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.