Już ponad 20 tysięcy zakażonych. Do tej pory śmierć spowodowaną COVID-19 poniosło 972 osoby – Ministerstwo Zdrowia (raport 21-05)

0
koronawirus brzeg24 main

Dziś (21.05) popołudniu, resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Potwierdzono 160 nowych przypadków (w sumie w ciągu doby 405), liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 20 143 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 7 pacjentów. Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosły już 972 osoby.


„Mamy 160 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (62),mazowieckiego (46), dolnośląskiego (16), wielkopolskiego (10), opolskiego (8), łódzkiego (6), małopolskiego (5), kujawsko-pomorskiego (2), lubelskiego (2), pomorskiego (2), podkarpackiego (1).”– informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podał informację o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71 – letnia kobieta Warszawa, 76 – letni mężczyzna, 70 – letni mężczyzna Radom, 51 – letnia kobieta Wrocław (mieszkanka woj. wielkopolskiego), 59 – letni mężczyzna Ostrów Wielkopolski, 85 – letnia kobieta Tychy, 63 – letni mężczyzna Cieszyn. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecny bilans (czwartek 21-05 na godz. 17:40) zakażeń koronawirusem to 20 143 osoby. Zanotowano już 972 wypadki śmierci z powodu zakażenia.

Kolejnych 8 przypadków zakażenia koronawirusem w regionie.
Dotyczą mieszkańców powiatów: strzeleckiego, oleskiego, namysłowskiego oraz Opola.

Pow. strzelecki
Dwoje mieszkańców w sile wieku oraz kobieta w średnim wieku i mężczyzna w wieku senioralnym. Za wyjątkiem seniora – który hospitalizowany jest w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu, pozostali przebywają w kwarantannie domowej. Stan wszystkich jest dobry, zakazili się lokalnie.

Pow. oleski
Mężczyzna w wieku senioralnym oraz kobieta w średnim wieku. Mężczyzna przebywa w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu, kobieta w kwarantannie domowej. Stan obojga jest dobry, zakazili się lokalnie.

Pow. namysłowski
SARS CoV-2 potwierdzono u kobiety w sile wieku. Jej stan jest dobry, zakaziła się za granicą.

Opole
Senior w stanie dobrym, przebywa w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu. Transmisja lokalna.

O kolejne 8 osób zwiększyła się również liczba ozdrowieńców. 

Raport Opolszczyzna

 1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 61 os.

Łącznie od początku epidemii – 542 os.

 1. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 577 os.  

      Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH266 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców).

 1. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 24077 os.
 2. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 5850 os.
 3. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 128 os.

Łącznie od początku epidemii – 2585 os.

 1. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 268 os.
 2.   Liczba zgonów 43 os.


  Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

  Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

  Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.